Najlepše je ležati na plaži, s čivavo na straži. Vse to drži, a da bo plaža res sproščujoč čas za vse, morate upoštevati nekaj pravil pri vašem štirinožnem ljubljenčku.
Skoraj nič ni lepšega od časa, ko se cela družina – na dveh in na štirih 'tačkah' – skupaj odpravi na plažo. Marsikdo si poletnega oddiha ne predstavlja brez svojega pasjega prijatelja in si ga tudi ni treba. Vse je mogoče, z nekaj prilagoditvami. Ko se odpravljate na plažo je v prvi vrsti treba izbrati tako, na kateri so psi dobrodošli oz. niso prepovedani. V tujini, tudi v sosednji Italiji in na Hrvaškem – so pasje plaže že pravi mini luksuzni resorti. Ponujajo celo pasje pivo in pasji sladoled! V Sloveniji ni take ponudbe (k sreči mu povsem enostavno lahko pripravite domač pasji sladoled), a vendarle se v Luciji pripravlja pasja plaža, ki bo šla korak dlje v primerjavi z ostalimi.
Ko se torej odpravite na izbrano plažo, poskrbite za osnovne zadeve, ki bodo psu zagotavljale varno in zdravo preživljanje časa:
- Najprej poskrbite za prostor v senci (najbolje naravni, če ne gre, pa pod senčnikom), kjer bo vaš pes lahko počival. Toplotni udar pes lahko doživi zelo hitro in njegove posledice so lahko hude, zato ne tvegajte.
- V posodico mu nalijte svežo vodo, ki naj jo ima stalno na dosegu.
- Zaščitite ga pred sončnimi opeklinami. Predvsem so jim izpostavljeni kratkodlaki psi, golodlaki psi, psi z belim kožuhom in tisti s svetlimi smrčki. Opekline pri psu nastanejo že po pol ure na soncu. Namažite ga s kremo in pri tem ne pozabite na nosek in ušesa.
- Pri tem je dobro vedeti, da vse sončne kreme niso primerne za vašega psa, predvsem pa ni primerna tista, ki jo imate zase. "Uporaba napačne vrste kreme za sončenje lahko psu povzroči težave. Zelo pomembno je, da uporabljate samo formule, ki so posebej namenjene zaščiti pred soncem za pse. Ne smejo vsebovati cinkovega oksida ali paraaminobenzojske kisline (PABA), saj sta ti sestavini ob zaužitju za pse strupeni, poleg tega pa si psi pogosto obliznejo kožo in pomotoma zaužijejo kremo za sončenje," svetujejo na spletni strani veterine Tačka.
- Ko je zelo vroče, psa mentalno zaposlite in mu nikar ne pustite, da teka po soncu. Tako lahko dobi tudi opekline na tačkah, ki niso zanj samo boleče in moteče, pač pa mu bodo za nekaj dni povsem omejile gibanje.
- Ne pustite mu, da pije slano vodo, to je lahko zelo nevarno. Majhne količine izzovejo drisko, medtem ko so večje količine lahko celo usodne.
- Ob koncu kopanja ga dobro splaknite s sladko vodo. Sol in minerali lahko poškodujejo njegovo kožo in dlako.
Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"