V zadnjem letu si Indijci zelo aktivno prizadevajo, da bi gepardi znova zaživeli na njihovi podcelini. Kazalo je zelo dobro in cel svet je pisal o tem, potem pa …
Zadnjega geparda v Indiji je leta 1947 ustrelil princ, pet let kasneje so žival oklicali za izumrlo in naslednjih 70 let je veljalo tako. Glavna razloga sta lov in izguba življenjskega habitata. Zato je bila še toliko bolj navdušujoča novica o zelo uspešnem začetku oživljanja in ponovne naselitve geparda.
Gre za zelo prestižen program indijskega predsednika, v okviru katerega so septembra 2022 iz Namibije v Indijo transportirali prvih 8 gepardov.
Selitev je bila prva tovrstna v zgodovini in zato zelo odmevna, geparde na so naselili v nacionalnem parku oz. zavetišču za divje živali Kuno National Park. Do danes so naselili že dvajset gepardov (iz Namibije in Južne Afrike), so pa v tem času trije izmed njih poginili.
Dobre pol leta po prvi naselitvi so se v parku Kuno razveselili prvih gepardjih mladičkov. "Čestitam celotni ekipi Project Cheetah za njihov trud, da bi pripeljali geparde nazaj v Indijo in da so popravili ekološke napake, storjene v zgodovini," je na Twitterju tedaj zapisal indijski minister za okolje Bhupender Yadav. Če so se na začetku mladički in mama dobro počutili, pa je nedavni vročinski val prinesel tragedijo.
Kar trije od štirih mladičkov so poginili. Uradnega razloga sicer niso navedli, glede na sovpadanje s izjemnim vročinskim valom (temperature so se dvignile do 47 stopinj Celzija), pa so bili mladiči izjemno šibki in dehidrirani prav zaradi tega. Na žalost pa te novice niti niso tako zelo presenetljive, saj mladiči gepardov nimajo dobrih napovedi za preživetje ne v ujetništvu in ne v divjini. Po zadnjih podatkih naj bi v divjini živelo samo še okoli 6600 odraslih gepardov.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih