V gramoznici v občini Apače so poginili štirje labodi, ki so jih iz globoke vode odstranjevali gasilci in potapljači. Nas mora skrbeti?
Gasilci prostovoljnega gasilskega društva Gornja Radgona so na nedavni intervenciji v gramoznici v Zgornjem Konjišču v občini Apače iz vode odstranili 4 poginule labode. Predali so jih higienikom iz Veterinarsko higienske službe. Poleg gasilcev so posredovali tudi potapljači PRS RP Gornja Radgona.
Zakaj je prišlo do pogina, še ni jasno, bomo pa o tem poročali, ko bo več znanega. Vsekakor vsak tovrstni dogodek vzbuja določeno skrb, niti ni nikoli izvzet primer ptičje gripe. Ta je letos po nekaterih evropskih državah zelo razširjena in se ni umirila niti v poletnih mesecih.
Predvsem gre za severne evropske države, kjer poteka ena izmed pomembnejših migratornih poti divjih ptic (Nemčija, Nizozemska, Belgija, Francija, Irska, Združeno kraljestvo).
https://www.metropolitan.si/zdravje/lahko-izbruh-pticje-gripe-po-evropi-prizadene-tudi-slovenijo/
Na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so nam pred časom povedali, da izbruh ptičje gripe po Evropi neposredne nevarnosti za Slovenijo ne predstavlja, da pa divje ptice predstavljajo tveganje za vnos bolezni v rejo perutnine.
Zato je pomembno, da rejci perutnine izvajajo biovarnostne ukrepe.
Konec prejšnjega leta so v Krki pri Novem mestu našli poginulega laboda, pri katerem so potrdili okužbo z aviarno influenco. V istem času je bila okužba potrjena pri domači reji perutnine v okolici Slovenske Bistrice – kar se je pri nas tudi prvič zgodilo, saj so bile doslej okužene samo divje ptice. Za celotno državo so tako v začetku letošnjega leta za določeno obdobje prepovedali krmljenje prostoživečih ptic in stik z njimi.
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del