A. Ko. | 9. 5. 2023, 10:57

Pomahali v slovo prvemu mačjemu pandi, ki je bil skoten v ZOO Ljubljana (poglejte, kam je odšel)

ZOO Ljubljana

Malo manj kot eno leto mineva, odkar so se v ZOO Ljubljana razveselili prvega rojstva mačje pande v zgodovini. A če bi ga radi videli, se boste morali odpraviti na pravo potovanje. 

Lanskega junija so imeli v ZOO Ljubljana velik razlog za veselje, pa tudi za skrbi. Ko se je skotil Bambu, mladič mačje pande, je s seboj prinesel številne izzive. Pred vrati je bilo poletje in kot so tedaj zapisali v ZOO Ljubljana, vroča poletja s temperaturnimi rekordi za te živali niso najboljša popotnica. Lahko so usodna celo za odrasle živali.

Lansko poletje je res prineslo temperaturne rekorde, k sreči pa so mačjim pandam uredili dodatno hlajenje z meglenjem. S samičko Bambu je bilo vse v najlepšem redu in po nekaj mesecih dodatnega varovanja so jo le predstavili javnosti. Sprva je bila nekoliko zadržana, a ne prav dolgo.

 

Jana Štiftar/arhiv ZOO Ljubljana

Kdor Bambu še ni uspel spoznati, je zamudil priložnost. Bambu so namreč pred nedavnim preselili in ji pomahali v slovo. Transport divjih živali je precej zahteven projekt, prav o prevozu Bambu pa so poročali v oddaji Avtomobilnost, kjer so dejali, da to ni mačji kašelj. Kot je povedal doktor veterinarske medicine, Marjan Kastelic, prevoz živali ni samo trenutek, ko jo naložijo v kletko in odpeljejo. Proces se prične že prej, ko se žival pripravlja na transport, saj gre pri tem zanjo za določen stres. Kako je potekal trening pri Bambu pred njeno selitvijo, si lahko ogledate v spodnjem posnetku. 

Po pripravah je bil čas za vožnjo, ki je bila verjetno njene največja dogodivščina doslej. Vse je potekalo po načrtih in kmalu so se nove mačje pande razveselili na Slovaškem, v živalskem vrtu Zoo Bojnice. Svojim sledilcem so sporočili, da imajo zanje majčkeno skrivnost. Da je stara 9 mesecev in da je trenutno še ni v ogradi, jo bodo pa kaj kmalu lahko videli.

Mačje pande so zanimive živali, ki so nam poznane šele zadnjih 200 let. Živijo v visokogorskih listnatih gozdovih vzhodne Himalaje in po kar 17 ur na dan počivajo v drevesnih krošnjah. So ogrožena vrsta in v naravi jih danes živi manj kot 10.000. Zato je vsako novo rojstvo izjemno vesel trenutek. Zaradi ogroženosti se živalski vrtovi v okviru krovne zveze EAZA zavzemajo za njihovo ohranjanje v naravnem okolju. Konkretno ZOO Ljubljana finančno podpira projekte organizacije Red Panda Network. 

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc