Živali v ujetništvu so velikokrat pod drobnogledom živalovarstvenih organizacij, kajti nenehen hrup, (pre)majhni prostori in izoliranost imajo svojo ceno. A počutje nekaterih močno izboljšajo obiskovalci.
Nedavno so raziskovalci iz britanskih univerz Nottingham Trent in Harper Adams v središče svojega raziskovanja postavili živali v živalskem vrtu. Zanimalo jih je, kako se odzivajo na obiskovalce. Preučili so več kot 100 že prej narejenih raziskav o tem, ki so vključevala 250 živalskih vrst.
Najbolj očiten in tudi zanimiv vpliv obiskovalcev so odkrili pri slonu.
Med javnim hranjenjem, ko je bila ob njih množica obiskovalcev, se je povečala družbena aktivnost med sloni in zmanjšala so se ponavljajoča vedenja, ki kažejo na dolgočasje (tudi stres). Enaka opažanja so znanstveniki opazili tudi takrat, ko slonov niso hranili, a je bila ob njihovi ogradi kljub temu velika množica ljudi.
Pozitiven vpliv obiskovalcev so zaznali tudi pri kakadujih, njihova družbena aktivnost se je ob spodbudi ljudi močno povečala. Prav tako so odstopanje v pozitivno smer odkrili še pri pingvinih, grizlijih, polarnih medvedih, pri gepardih, prerijskih psih. Na drugi strani pa je raziskava dokazala, da imajo obiskovalci na nekatere živalske vrste negativen vpliv. V to skupino spadajo neleteče ptice, noji, nekateri kopitarji, vrečarji in ježi.
V 39 % se živalsko vedenje spremeni v odvisnosti od obiskovalcev. Ti - pozitivno ali negativno - vplivajo na živali na več načinov. Spremeni se njihova družbena aktivnost, uporaba bivanjskega prostora, premikanje, način počivanja, hranjenja. Dr. Samantha Ward, znanstvenica (iz univerze Nottingham Trent), ki se ukvarja z dobrim počutjem živali v živalskih vrtovih, je ob tem povedala: "Nekatere živalske vrste so bile rojene in vzgojene v živalskem vrtu in so vajene prisotnosti ljudi. So pa obiskovalci tisti del okolja, ki ga živali ne morejo kontrolirati, in zato je lahko to zanje tudi stresno."
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih