Otrokom, ki tedne preživljajo zaprti za bolnišničnimi zidovi, poskušajo odgovorni na različne načine vsaj malo olepšati težke dni. Na Škotskem so se domislili nečesa izvirnega.
Živali v bolnišnicah niso nekaj povsem novega. Pisali smo že o tem, kako so paciente britanske bolnišnice Lister Hospital v Stevenagu razveseljevali šetlandski poniji Charlie, Romeo in Pickles. Prav tako so pogosti obiskovalci bolnišnic pasji terapevti. Med običajne obiskovalce bolnišnic pa gotovo ne uvrščamo surikat. Pa bodo v kratkem prav te svoj novi dom našle v bolnišnici Royal Hospital for Children and Young People v škotskem Edinburgu.
Namen prve tovrstne selitve v Evropi je male paciente povezati z naravo. Za pet surikat bodo nov dom, ki bo posnemal njihovo naravno okolje, zgradili na vrtu bolnišnice. Iz mestnega živalskega vrta jih bodo predvidoma preselili v prihodnjem letu.
Zanje bodo še naprej skrbeli oskrbniki iz živalskega vrta, ki bodo zanimivosti o surikatah predajali pacientom.
Roslyn Neely iz omenjene bolnišnice je za BBC povedala, da so številni pacienti ljubitelji narave in okolja, zato so tudi začeli razmišljati o tem, kako jim vsaj kanček narave vnesti v bolnišnično okolje. Povedala je še, da bo program poleg tega omogočal mladim, da se bodo učili od strokovnjakov. Interakcija z živalmi pa ima dokazano pozitivne učinke na zdravje.
Surikate v naravi živijo na sušnih območjih (savanah, puščavah, polpuščavah) južne Afrike. Veliko časa preživijo v rovih oz. obsežnem sistemu rovov, ki ga zgradijo. Živijo v krdelu, za njihovo varnost pa skrbijo t. i. stražarji. "Nekaj surikat iz krdela lahko vedno opazimo v značilnem pokončnem položaju, običajno na višjih mestih, ko stražijo in oprezajo za morebitnimi plenilci. V primeru nevarnosti opozorijo preostale člane z glasnimi kriki, ki so različni za različne plenilce oz. nevarnosti. Ob opozorilu se člani krdela skrijejo v rove in zaščitijo mladiče," so o teh zanimivih živalih zapisali v ljubljanskem živalskem vrtu.