16. 4. 2022, 16:03

Redka DOBRA NOVICA pri ohranjanju divjih živali, ki odmeva po svetu

Profimedia

Populacija ogroženih divjih živali je kar za 20 odstotkov večja kot ob zadnjem štetju, kar navdaja z upanjem in optimizmom.

Ohranjanje divjih živali je naporno poslanstvo, saj so znanstveniki le redko nagrajeni k kakšno res dobro novico. To je prinesla nedavna raziskava, ki je proučevala število žiraf na afriški celini, ki so jo zadnjih nekaj let vodili znanstveniki iz Giraffe Conservation Foundation.

Kot so zapisali na nationalgeographic.com je trenutna populacija teh živali na afriški celini okoli 117.000, kar je kar 20 % več kot leta 2015, ko so objavili zadnjo tovrstno raziskavo. Podatke zanjo so zbirali zadnjih nekaj let po 21 državah Afrike.

Izsledki dajejo znanstvenikov veliko upanje, številke so optimistične, kljub temu pa avtorji raziskave opozarjajo, da je bilo okoli leta 1700 žiraf na afriški celini več kot milijon! Njihovo število je upadalo počasi, zato so izginjanje teh živali poimenovali 'tiho izumiranje'.

Rezultat študije je povezan tako z velikimi napori, ki jih znanstveniki usmerjajo v ohranitev teh živali, kot tudi vedno bolj natančnimi podatki glede populacije. Včasih so jih šteli iz letala, toda na ta način se marsikoga lahko spregleda. Danes to počnejo s pomočjo izjemno natančnih fotografij, na katerih posebni računalniški programi na podlagi unikatnega vzorca žiraf lahko zaznajo skrite posameznike.

Še ena zanimivost

Nekoč je veljalo, da obstaja ena sama vrsta žiraf, sčasoma pa so odkrili, da v resnici obstajajo kar štiri vrste. Najbolj ogrožene so t.i. severne žirafe, ki živijo v centralni in zahodni Afriki, tudi v Ugandi in delu Kenije. Teh je zgolj okoli 5900. Glavni dejavniki, ki jih ogrožajo, so izguba habitata, vojna in krivolov (lovijo jih zaradi mesa, kože, kosti in repov).

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj