A. Ko. | 14. 12. 2022, 17:11
Rekordno število belih štorkelj selitev zamenjalo za prezimovanje doma
V zadnjih letih opazovalci poročajo o vse več belih štorkljah, ki se pozimi ne odpravijo več v tople kraje. To je bilo pred dvajsetimi leti nekaj povsem nenavadnega, danes pa ni več. Kaj je drugače?
ʺV zadnjih letih v Sloveniji tudi pozimi opažamo vse več belih štorkelj. Pojav, ki je še pred dvajsetimi leti veljal kot nekakšna 'anomalija' sedaj postaja že pravi običaj. Letos smo opazili že 11 prezimujočih štorkelj in sicer v Ivančni gorici, Dolenjem jezeru, Logatcu in okolici Pragerskega ter Rač.ʺ Tako se prične zapis na spletni strani Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS).
Zapisali so, da so prvo doma prezimujočo štorkljo opazili leta 1973, po letu 2000 pa je to postalo že skoraj nekaj običajnega.
Kaj je razlog za spremembo? Mile zime, ki omogočajo, da štorklje tudi v tem obdobju najdejo dovolj hrane za preživetje. Ta je sicer drugačna kot v toplem delu leta, a očitno zadostuje. ʺRes je, da na 'zimskem meniju' ni žuželk, dvoživk in plazilcev, ki jim sicer gredo čez leto zelo v slast, a imajo na voljo še veliko drugih 'jedi'. Pozimi se več prehranjujejo z malimi sesalci, raki in ribami, tako kot denimo sive čaplje,ʺ pravijo na omenjenem društvu.
Na DOPPS pa so navedli še en precej presenetljiv razlog, zakaj bele štorklje ostajajo doma. Zato, ker so na odprtih smetiščih našle 'alternativen' vir hrane – to so odpadki. Ker v Sloveniji nimamo veliko odprtih smetišč to velja bolj za druge dežele, kjer so enako opazili, da se štorklje vse manj premikajo. Kot so pokazale raziskave selitvenih poti mladih belih štorkelj, pa tudi 'naše' štorklje rade na selitveni poti zaidejo na smetišča po Afriki. Tja tudi sicer največkrat migrirajo.
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc