A. Ko. | 25. 6. 2022, 06:00
S preventivo nad klope in bolhe pri psu: 6 zlatih pravil
Klopi in bolhe niso samo nadležni in zelo moteči za psa, pač pa so tudi prenašalci nevarnih bolezni. Mnogo lahko na tem mestu stori pasji skrbnik sam. Kakšna je preventiva?
Toplo telo in mehka dlaka – to je za bolhe in klope idealno okolje. Za psa pa so eni ali drugi zajedavci moteči, pa tudi potencialno nevarni. Preventiva je zato tudi tukaj mnogo boljša kot kurativa.
Kateri so preventivni ukrepi, ki psa ščitijo pred klopi in bolhami?
1. Sredstvo, ki ga predpiše veterinar
Skupaj z veterinarjem poiščite najbolj primerno sredstvo za zaščito za vašega psa. Obstajajo šamponi, ovratnice, raztopine za kožni nanos, ampule in še bi lahko naštevali.
2. Vedno uporabljajte sredstvo, ki je namenjeno za pse
Preventivna sredstva za pse in mačke niso enaka, zato za psa uporabljajte vedno tista sredsta, ki so namenjena njemu.
3. Visoka trava je raj za zajedavce
Če bi želeli že med samim sprehodom zmanjšati možnosti, da se na psa kaj prisesa, potem mu bo treba malo omejiti svobodo. Raje kot po visoki travi naj pes teka po pokošeni zelenici.
4. Preglejte psa čimprej, ko se vrnete domov
Četudi je pes popolnoma zaščiten, to ne pomeni, da ne bo dobil klopa ali bolhe.
Dlje, ko je zajedavec prisesan, več je možnosti, da na psa prenese okužbo.
Po sprehodu čimprej dobro preglejte psa. Posebej bodite pozorni na stopala (med prsti), okoli oči in ušes (poglejte tudi v ušesa), prsni del in vrat, pod repom in okoli anusa. Ne pozabite na del pod ovratnico. Bolhe pa imajo najraje področja, kjer je dlaka redka in tanka.
Responsible dog owners know that their canine companion’s warm body and soft fur is a personal paradise for these insects. https://t.co/AH31pAA1nh
— American Kennel Club (@akcdoglovers) April 3, 2022
5. Odstranjevanje zajedavcev
Pri zajedavcih je zgodnja kurativa zelo dobra preventiva. Če odkrijete klopa, ga takoj odstranite z rokavicami in pinceto (obstajajo posebne pincete za klope), zagrabite ga za glavo.
Med odstranjevanjem klopa in kože okoli ne stiskajte. Tako se namreč v pasje telo sprosti še več strupa.
Po končanem delu mesto dobro razkužite. Bolhe lahko odstranite s pinceto, lahko pa tudi kar z roko.
5. Ne le psa, 'obravnavati' je potrebno tudi njegovo posteljo in druge stvari
To velja predvsem za bolhe, ki se jih je zelo težko znebiti. Če ima vaš pes bolhe, je treba preprečiti nadaljne širjenje v okolju. Sem spada pranje (na čim višji temperaturi) posteljnine, pasje odeje in postelje, sesanje preprog, sedežne garniture ... Skratka, vseh površin, kjer se je pes zadrževal in kjer se lahko nahajajo ličinke ali jajčeca.
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc