A. Ko. | 16. 1. 2023, 15:11
Se živalim v Sloveniji obetajo lepši časi?
V državnem zboru je potekal posvet Za boljšo prihodnost živali. To je tudi ena izmed prioritet mandata predsednice DZ, Urške Klakočar Zupančič. Težave in izzivi so jasni, kaj pa rešitve?
Velikega posveta s področja varstva in zaščite živali se je med drugim udeležilo okoli trideset nevladnih organizacij, predsednica republike Nataša Pirc Musar, premier Robert Golob in ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko. Uvodoma je zbrane nagovorila Urška Klakočar Zupančič, ki posvet vidi kot priložnost za izmenjavo izkušenj, naslovitev izzivov in učinkovito reševanje režav.
Klakočar Zupančičeva je poudarila, da živali ne zmorejo poskrbeti same zase in so tako na milost in nemilost prepuščene ljudem.
Velikokrat na nemilost, so poudarjali nagovori govornikov, predvsem tistih iz nevladnih organizacij, ki posvet pozdravljajo, nekateri so izpostavili, da oblast še nikoli ni bila tako naklonjena živalim.
Da bi bilo treba končati intenzivno živinorejo, so poudarili v Društvu AETP. Društvo Lajka je poudarilo, da zakonodaja bolj kot žival ščiti človeka in njihove koristi. Če imata pes in mačka vsaj nekaj zaščite, je toliko slabši položaj drugih hišnih živali, rejnih živali in prostoživečih živali. Poudarili so, da ni dobre zakonodaje brez dobrega nadzora:
ʺČe pri zakonodaji kljub vsemu vidimo določen napredek, ga pri nadzoru že dolgo ni, slovensko uradništvo žal stremi k ohranjanju istega, kar na dolgi rok pomeni nazadovanje. Na videz je urejeno vse, v resnici bolj malo. Nadzor je razdrobljen, neučinkovit, časovno in finančno potraten. Inšpekcije bi morale delovati skupaj, spoštovati načela pri delu, ne pa tako, da se jih opusti ali izrabi kot izgovor za neučinkovitost.ʺ
V društvu Žverce, kjer vodijo tudi zavetišče za živali, so - kot tudi mnogi drugi – omenili problem prevelike problematike mačk, ki je že dolgo prisoten in tudi oni na tem področju ne vidijo izboljšav. Stanje je po njihovem takšno kot posledica neodgovornega lastništva, kar pa je posledica preveč preproste pridobitve živali.
Rešitev? Žverce so izpostavile ukrep – umik oglaševanja in prodaje oddaje živali prek kanalov, oglasnikov, portalov, kjer se oglašuje in prodaja stvari in storitve. Sem pa živali ne spadajo.
''Prek teh kanalov se oddajajo živali brez kontrole nad izvorom živali, nad stanjem živali, ki gredo k novim skrbnikom, nad tem, kako bo za živali po tej pridobitvi poskrbljeno,'' pravijo v društvu Žverce. V razpravi, ki je sledila, je ministrica Irena Šinko povedala, da zaradi kadrovskega stanja trenutno ne zmorejo izvajati obsežnejšega nadzora nad kratenjem živalskih pravic, da pa se bodo v prihodnje zavzemali tudi za vzpostavitev inšpektorjev, katerih primarno področje bo ravno to. Po njenih besedah nadzor v klavnicah v zadnjih letih narašča, glede prepotrebnega zavetišča za rejne živali pa je Šinkova dejala, da so v teku postopki za ureditev začasnih hlevov, kamor bi se lahko nameščalo odvzete rejne živali. O dogajanju na posvetu bomo še poročali.
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem