A. Ko. | 30. 10. 2022, 18:15

Sindrom črne mačke – resnica ali mit?

Profimedia

Sindrom črne mačke ni kakšno bolezensko stanje, ki bi prizadelo samo črne mačke. Gre za mit, ki so ga ustvarili izključno ljudje in zaradi katerega so v zgodovini mačke tudi trpele. 

Črne mačke že iz zgodovine veljajo za mistične, skrivnostne, prinašalke nesreče in še kaj. Redno nastopajo v grozljivkah, v zavetiščih pa so bile skozi zgodovino manj zaželene od preostalih barvitih mačk. To še drži?

Kot nam je nedavno povedal veterinar Marko Oman iz Zavetišča Ljubljana, so v preteklosti tudi pri njih bile črne mačke res manj zaželene.

Prav s tem namenom so uvedli dogodek 'Noč črnih mačk', na katerem razbijajo mite o teh mačkah. In odtlej opažajo, da črne mačke odhajajo v nove domove enako hitro kot vse druge, morda kdaj celo malo prej.

Kaj je sindrom črne mačke? Sindrom črne mačke ni kakšno bolezensko stanje, pač pa se ta izraz navezuje prav na dejstvo, da so črne mačke zaradi svoje barve pogosto stigmatizirane. Izraz je leta 2000 ustvarila ameriška organizacija za zaščito živali (ASPCA), v splošnem pa gre za to, da družba črne živali povezuje z vraževerjem, s prinašanjem nesreče in zla. Če v grozljivki nastopa mačka, bo ta še danes skoraj gotovo črne barve. Takole so že leta 1961 njihove skrbnice stale v vrsti za eno izmed avdicij.  

Imajo pa črne mačke in tudi psi nekaj nesreče, saj so v primerjavi s svojimi barvitimi prijatelji malo manj fotogenični. In ker se ljudje pri odločanju za novo mačko iz zavetišča velikokrat zanašajo na fotografije, jih posledično izberejo manjkrat. K sreči pa je ta trend skozi leta vedno manj izrazit. Črne mačke dokazano niso preklete, zle, nevarne, v njih se ne skrivajo čarovnice ali duhovi umrlih. Nekaj pa drži zagotovo – črne mačke prinašajo srečo! 

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj