Uredništvo | 26. 1. 2024, 12:26

'Skrita' kamera razkrila čudovit prizor iz slovenskega gozda

Life Lynx, posnetek zaslona/Facebook

Ko so strokovnjaki gledali posnetke, ki jih je posnela kamera v gozdu, so lahko samo upali na tisto, kar se jim je prikazalo na posnetku. 

Iz projekta Life Lynx, katerega poslanstvo je reševanje risa v Dinaridih in jugovzhodnih Alpah pred izumrtjem, so prek Facebooka sporočili čudovito novico: "Na Bliskovem ozemlju smo posneli mladiče risov!"

Na to močno upali, potem ko so leta 2022 med paritveno sezono nad Cerkniškim jezerom Bliska opazili v interakciji s samico. Kot kažejo vsi znaki, je bilo srečanje zelo produktivno. Vsak nov mladič risa (ki so enkrat pri nas že izumrli) je velik uspeh. 

Tedaj šestletnega samca Bliska, ki je preseljen iz Romunije, so v snežniške gozdove izpustili maja leta 2022. Že tedaj je bilo s pomočjo genskih analiz jasno, da je Blisk oče risa Katalina, ki je v Slovenijo prišel dve leti pred očetom, v divjino so ga izpustili na Snežniku, svoj teritorij pa je vzpostavil na območju Menišije in Rakitniške planote.

Risa občasno lahko spremljamo prek posnetkov, ki jih s svojimi sledilci delijo sodelujoči pri projektu, ki se sicer počasi zaključuje. Tako smo pred časom lahko opazovali Bliska med prehranjevanjem, kar je sicer v naravi nemogoče ujeti. Če človek nima neizmerne sreče.

Vsak mladič pri nas enkrat že izumrlega risa je velik uspeh

Vsak mladič pri nas enkrat že izumrlega risa je velik uspeh

Profimedia

Pred nedavnim je sredi belega dne lovec v gozdu posnel rise med igro in če upoštevamo, kako plahe živali so risi (že v živalskem vrtu se zgodi, da zaman čakate nanje), je to skoraj čudež. Kot je čudež doživel sprehajalec, kateremu je sprehod v gozdu popestrila risinja z mladički

Prvega risa so sicer v naše gozdove preselili aprila leta 2019 - to je bil Goru, prav tako iz Romunije. Danes šteje okoli 5 let in v tem času je dobro poskrbel za potomstvo - zaplodil je kar štiri legla!

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc