Uredništvo | 16. 12. 2023, 15:09

Indijski fotograf prvič v zgodovini ujel prizor, ki ga niti v sanjah ni pričakoval

Profimedia

Pravijo, da moraš biti potrpežljiv, če želiš iskati 'duha'. Indijski fotograf Morup Namgail in njegov brat sta bila zelo potrpežljiva, žal pa eden od njiju tega čudeža ni dočakal.  

Indijec Morup Namgail je prvič v živo videl snežnega leoparda pri svojih petih letih, v oddaljeni vasici Uley v regiji Ladakh, kjer je odraščal. Območje leži v osrčju divjine, ki je Namgaila in številne druge navdihnila, da so pričeli njene utrinke loviti v fotografski objektiv.

Eden takih je bil tudi Namgailov brat Stanzin in v času epidemije sta se brata odločila, da bosta z namenom oz. upanjem na vrhunski posnetek te živali povsod naokoli postavila stacionarne kamere. Žal pa je med projektom Stanzin umrl, zastalo mu je srce.

Za Morupa je bilo težko, a se je odločil, da bo nadaljeval - za oba! Povzpel se je na 4900 visok greben in na kameri ga je čakalo pravo presenečenje - snežni leopard pod zvezdnatim nebom. Posnetek, kakršnega ni uspelo posneti še nikomur.

Bil je presrečen in izjemno ganjen. "Budisti verjamemo v reinkarnacijo. Pogosto opazim snežne leoparde in včasih si mislim, kaj pa če se je moj brat spremenil v enega? Verjetno bi se ustavil za eno fotografijo in me pozdravil. Morda pa se je že," je dejal Namgail.

Snežni leopard živi v goratih področjih v srednjem in južnem delu Azije. Težko jih je opaziti, so skoraj nevidni in zato jih poznamo tudi pod imenom 'duhovi gora'. Pred časom smo pisali o fotografinji, ki je v Nepalu pešačila 165 kilometrov, da je enega ujela v objektiv. 

Snežni leopard spada med zelo ogrožene vrste.

Snežni leopard spada med zelo ogrožene vrste.

Profimedia

Snežni leopard spada med ogroženo vrsto, ogrožajo pa ga podobni dejavniki, kot številne druge ogrožene živali - izguba življenjskega prostora, pomanjkanje plena, podnebne spremembe, lov s strani človeka (zaradi krzna). 

Znanstveniki težko ocenijo, natanko koliko snežnih leopardov je še na svetu, vsekakor pa številka ni obetavna - med 3000 in 5000 naj bi jih bilo. Večina jih živi na nadmorskih višinah med 2500 in 5500 metri. 

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču