Uredništvo | 2. 6. 2023, 19:25
Ste zaščitili svojega psa pred obolenjem, ki je najbolj pogosto na Mediteranu?
Če s psom v kratkem potujete na obalo, ga nikar ne pozabite zaščititi pred obolenjem, ki ga prenaša komar in je lahko tudi usodno!
Topel del leta prinaša pasjim lastnikom številne izzive. Prav pred kratkim smo pisali o izjemno strupeni travniški rastlini, tokrat pa o zajedavcu. Nič hudega, če besede dirofilarioza ne poznate ali jo ne znate izgovoriti, prav gotovo pa poznate izraz srčna glista. To je zajedavec, ki povzroča obolenje, ki se imenuje dirofilarioza. Njegov prenašalec je komar (mimogrede, ali veste, kako komarji izvohajo svojo žrtev?), največ možnosti za okužbo pa imajo živali (ne samo psi, tudi mačke, dihurji, …) na Mediteranu. Previdno torej predvsem tedaj, ko se odpravljate na morje.
"Odrasli zajedavci so gliste, dolge do 30 cm, ki se naselijo v pulmunalnih arterijah, žilah, ki iz desnega srčnega prekata dovajajo kri v pljuča. V primeru hude invazije se naselijo tudi v desno stran srca, izjemoma drugod po telesu. Od domačih živali najpogosteje zbolijo psi," so zapisali na spletni strani Veterinarske klinike Zajc & Co. Dodali so, da so mačke bolj odporne in zbolijo redkeje, ko pa se to zgodi, ima bolezen težji potek.
Vendar to ne pomeni, da je pri psih srčna glisna nedolžna. Daleč od tega. Če je okužba blaga, je pes brez kliničnih znakov, če pa gre za hujšo obliko bolezni, so lahko prizadeta jetra, ledvica, pes težko diha in lahko se konča tudi tragično. Znaki okužbe se lahko pokažejo nekaj mesecev po tem, ko ste se že vrnili z dopusta. Težava je tudi v tem, da je zdravljenje zelo zahtevno. "Z zdravili uničimo odrasle gliste, vendar je zdravljenje zelo tvegano, ker lahko odmrle srčne gliste pri nekaterih živalih povzročijo hudo reakcijo v pljučih po 1 do 3 dneh od začetka," so še zapisali na omenjeni kliniki.
Zato je preventiva v tem primeru mnogo boljša kot kurativa in prav vsak veterinar vam bo svetoval, da psa primerno zaščitite. Kako? Takole svetujejo v Veterinarski kliniki Zajc & Co.: "Če potujete na okuženo območje, je aplikacija preventivnih sredstev potrebna en mesec od prvega dne bivanja na okuženem območju. Sredstvo mesečno ponavljamo in zadnjič apliciramo po vrnitvi domov." Pse lahko dodatno zaščitite pred komarji tudi z repelenti. V kolikor pa živite na območju, kjer je možnost okužbe s srčno glisto večja, je potrebna stalna zaščita, na katero vas bo gotovo opozoril izbrani veterinar.