Bober, ki grizlja zelje je prizor, ki ga v življenju ne vidimo kar tako. A obstajajo številni posnetki in ne kar brez razloga – imajo namreč zanimivo delovanje na človeka!
Sodoben čas je za človeka zelo naporen in stresen, zato ni čudno, da se odkrivajo novi in novi načini sproščanja in umirjanja. Živali so že dolgo znane kot odlični terapevti. Pa ne samo psi, tudi konji imajo ponekod vstop v bolnišnice (v britanski bolnišnici so paciente razveseljevali na primer šetlandski poniji). Pred kratkim pa smo poročali o škotski bolnišnici, ki bo postala dom surikatam.
Znanstveniki pa so v eni izmed študij dokazali, da zelo terapevtsko na ljudi vplivajo tudi - bobri. Konkretno: poslušanje bobra, kako navdušeno grizlja zelje. To naj bi za kar 17 % zmanjševalo stres. Odkar je novica o tem razkritju obkrožila svet, je nastalo ogromno filmčkov na to temo, nekateri ponujajo kar uro dolgo poslušanje grizljanja. Dobra novica je, da vam ni treba bobra iskati v živo, pač pa bo dovolj, če si zavrtite kakšen posnetek.
Studies have shown that listening to the sound of beavers enthusiastically munching on white cabbage can temporarily reduce stress levels by up to 17%. pic.twitter.com/6FsOpMxQvx
— Nature is Amazing ☘️ (@AMAZlNGNATURE) August 19, 2023
Bobri so v naravi zelo pomembna vrsta, saj s svojo dejavnostjo vzdržuje in uravnava vodotoke, zvišuje podtalnico, z jezovi blaži hitrost vode in oblikuje mokrišča. Z aktivnostmi ustvarja številna raznolika življenjska okolja, primerna večjemu spektru živali. Nekateri jih zamenjujejo z nutrijami (razlika je očitna), ki pa veljajo za invazivno vrsto. Odlok o njihovi odstranitvi v Sloveniji v zadnjem letu invazivno razdvaja tudi javnost.
https://www.metropolitan.si/trendi/zivali/cudezne-besede-ob-katerih-se-pasji-utrip-poveca-za-46/
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del