Uredništvo | 15. 7. 2023, 18:00

Strokovnjaki opozarjajo: starši, naj to na morju ne bo igrača vašega otroka

Profimedia

Dopust je težko pričakovan čas za vso družino in povsem normalno je, da so v teh dneh pravila malo drugačna in bolj sproščena. A vendarle se otrokom vsega ne sme dovoliti. 

Vsako leto v tem času spletna omrežja preplavijo fotografije srečnih, razkuštranih in brezskrbnih morskih obrazov. Starši veselo kažejo, kako zelo njihovi sončki uživajo na morju, na fotografijah pa poleg otrok še polna vedra morskih bitij, velikokrat razstavljena kar po plaži. Tudi letos ni nič drugače in tudi letos so se že oglasile živalovarstvene organizacije, ki tovrstno igranje ostro obsojajo. "Morska bitja niso igrače," poudarjajo.

Profimedia

Lani so s prav takim početjem svet razjezili Beckhamovi, ki so se med svojim dopustovanjem na Jadranu zabavali tudi tako, da so lovili morske živali. Najbolj sporna je bila fotografija tedaj 11-letne Harper v družbi očeta Davida ob kopici odprtih morskih ježkov na palubi. 

"Bodimo pozorni na živali. Čuvajmo jih."

Tako so zapisali v Društvu za zaščito živali Arja in delili sporočilo Okolja Piran, ki se glasi: "Dragi kopalci, naj bo otroško doživljanje podvodnega sveta spoštljivo do morskih živali, saj so tudi prebivalci morja čuteča bitja, ki občutijo bolečino. Ne dovolite, da zavoljo zabave in radovednosti iz morja prinesejo ribice, školjke, ježka, raka ... se z njimi igrajo in jih poškodovane zavržejo ali pustijo počasi umirati na soncu. Morski organizmi niso niti spominek. Naj ostanejo raje zaklad morja, ki ga opazujemo z razdalje."

Profimedia

Iz morja ne smemo jemati živih bitij, prav tako pa v morje ne smemo ničesar odlagati. Na to so opozorili v društvu Morigenos in poudarili, da vsaka plastika, ki konča v morju, predstavlja veliko grožnjo za življenje delfinov in drugih morskih bitij. Fotografije, ki so jih priložili, so skrb vzbujajoče.

Kako ukrepati? Tako, da čim bolj zmanjšamo uporabo plastične embalaže. Prav vsak, tudi najmanjši košček plastike (in preostalih odpadkov) s plaže odnesemo tudi nazaj domov oz. pravilno odložimo v smetnjake. "Izberimo trajnostne alternative, kot so večkrat uporabne vrečke in steklenice, ter se izogibajmo enkratni uporabi plastike," še svetujejo v Morigenosu.  

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc