Če se bodo zoonotske bolezni še stopnjevale, se bo lahko naše življenje odvijalo iz epidemije v epidemijo. Rešitev je na dlani – bo zmagal pohlep človeka?
Na 75. zasedanju Svetovne zdravstvene skupščine (WHA) v Ženevi, ki je najvišji organ Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), so strokovnjaki veliko pozornosti namenili zoonotskim boleznim.
To so nalezljive bolezni živalskega izvora, ki lahko preskočijo na človeka – med drugim koronavirus, opičje koze, ebola in aids.
Svet v zadnjih letih epidemij samo blaži posledice, a v resnici je prav človeštvo krivo za nastalo situacijo. Vzrok je namreč - kot so si enotni strokovnjaki – v tem, da imajo živali vedno manj svojega habitata. Zato vedno pogosteje prihajajo v stik s človekom.
Strokovnjaki iz združenja PPATS za preprečevanje epidemij so na konferenci pozvali, da je potrebno prenehati s krčenjem gozdov, ilegalnim trgovanjem z divjimi živalmi in da je potrebno bolje poskrbeti za zdravje tistih, ki živijo na žariščnih območjih.
Strokovnjak s področja ekologije virusnih bolezni, Dr. Jon Epstein je povedal, da nas opičje koze opominjajo na to, da je prenašanje tovrstnih bolezni nenehen pojav:
''Povzroča ga vedno tesnejši stik z divjimi živalmi in ne moremo si privoščiti, da bi zamižali, ko pride do preprečevanja.''
Kot najboljšo strategijo preprečevanje tudi Epstein izpostavlja prenehanje z deforestacijo in trgovino z divjimi živalmi, poleg tega pa tudi manj intenzivno živinorejo.
Novo na Metroplay: Kaj lahko pri e-mobilnosti storimo doma, da zmanjšamo tveganje za požar?