A. Ko. | 6. 5. 2022, 10:15
Trpljenje v živalskih vrtovih: katerim živalim je najhuje?
Njihova življenjska doba je v ujetništvu v povprečju 20 let, medtem ko v divjini dočakajo do 50.
Organizacija Born Free Foundation, katere poslanstvo je dobrobit divjih živali, je objavila poročilo o življenju slonov v živalskih vrtovih po Evropi in severnem delu Amerike. Izsledki so skrb vzbujajoči.
'Elephants have no place in zoos': Report on 'horrifying' suffering demands end to captivity https://t.co/QQTZjdiKfr
— euronews (@euronews) May 5, 2022
Kot so zapisali v poročilu, sloni v živalskih vrtovih psihično trpijo, navedli so primere bolezni in smrti pri zelo nizki starosti. V letu 2021 je bilo v evropskih živalskih vrtovih 580 slonov (na vsem svetu jih je po živalskih vrtovih še enkrat toliko). Med sloni v britanskih živalskih vrtovih jih kar 40 % pogine pred dopolnjenih petim letom starosti. V ujetništvu rojeni sloni pa imajo za kar 30 let nižjo življenjsko dobo kot njihovi vrstniki v divjini. Opazili so, da je večina slonov v ujetništvu razvila kakšnega izmed vedenj, ki kažejo na stisko (na primer zibanje).
''Noben živalski vrt na svetu ne zmore slonu ponuditi kompleksne družbene strukture in prostranstva, ki ga potrebuje,'' je dejala Angela Sheldrick iz organizacije Sheldrick Wildlife Trust. Born Free Foundation opozarja, da so sloni zelo inteligentna in družabna bitja, ki v divjini vseskozi potujejo in živijo v različnih skupnostih. Vsega tega jim še tako dober živalski vrt ne more ponuditi.
Zato pozivajo k razmisleku, da bi se s to prakso prenehalo in slonom vrnilo življenje, ki jim pripada – na svobodi. Prav tako opozarjajo, da se mora prenehati stremeti k novim rojstvom slonov v ujetništvu.
Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice