A. Ko. | 19. 3. 2023, 18:00
V bližini Pise se pripravljajo na velik projekt – je to zadnji sinji kit, ki je plaval v Sredozemlju?
Za projekt so se odločili, ker nameravajo na tem območju graditi bazen. Niso še prepričani, za kakšno vrsto kita gre. Znanstvenike navdušuje dejstvo, da bo rekonstrukcija lobanje morda pokazala, da gre za sinjega kita.
Že kar nekaj let je znano, da se v Italiji, le nekaj kilometrov proč od znamenitega stolpa v Pisi, nahaja okostje kita. Staro je več kot 1000 let in leži 2 kilometra od morja. Nanj so povsem ponesreči naleteli med kmetijskim izkopavanjem, sprva so odkrili štiri vretenca. Gre za zgodovinsko odkritje.
Pristopili so paleontologi in hitro je postalo jasno, da gre za kita, a neznanka ostaja, ali je to morda zadnji sredozemski sinji kit.
Okostja niso nikoli izkopavali, njegovo velikost so ocenjevali s pomočjo radarske tehnologije, prvič leta 2008. Ta je pokazala, da je bil kit dolg okoli 20 metrov. Četudi ne gre za sinjega kita je njegova veličina dokaz, da so bili včasih kiti precej večji kot danes.
Scientists to dig up mysterious ancient whale—"Don't know what we'll find" https://t.co/y7RGzhCp3g
— Newsweek (@Newsweek) March 18, 2023
Njegova lokacija – 2 kilometra od današnjega morja – kaže, da je kit najverjetneje nasedel na antični plaži, ki je bila pred 1000 leti pomaknjena toliko v notranjost.
Odpravo bo vodila Univerza v Pisi, vodja bo paleontolog Giovanni Bianucci. Projekt želijo izkoristiti za učno okolje (t.i. paleontološki učni laboratorij) dijakom in študentom, ki bodo lahko sodelovali tudi pri uporabi virtualnih tehnologij.