Izjemno velik problem zapuščenih, zavrženih in potepuških mačk zavetišča opozarjajo že dalj časa. Zdaj enostavno ne morejo več ...
Nedavno sporočilo Zavetišča za živali Maribor je številne sledilce presenetilo. Tistih, ki situacijo z mačjimi mladiči malce bolj spremljajo, pa niti ne.
Zakaj? Ogromno jih je, ogromno preveč. In v Mariboru je prišlo do točke, ko kapacitete pokajo po šivih. Sprejem so tako popolnoma omejili na bolne in poškodovane mačke. Vse preostale najdene mačke pa bodo sprejeli takoj, ko bo to mogoče. V vmesnem času prosijo dobre ljudi, naj ne pogledajo stran.
Na izjemno velik problem smo tudi pri nas že opozarjali. Medtem, ko je osveščenost na področju psov vsako leto malo boljša, se pri mačkah veliko ne pozna.
Vsako leto vedno znova prinese ogromno zavrženih nikogaršnjih mačjih mladičev.
In to kljub temu, da se društva in zavetišča naglas trudijo ozaveščati o tem, kako pomembni sta sterilizacija in kastracija, ki bi ta problem rešili na najbolj human način. Tudi s sloganom, da človek lahko reši 100 mačk tako, da eno sterilizira.
Rešitev poznamo, kje je torej problem? Problem je v tem, da se večina ljudi ne zaveda, da je prav njihova mačka problem. ''Skrbniki lastniških mačk se ne zavedajo, da so tudi oni del problema, če svoje mačke ne kastrirajo in ne sterilizirajo,'' nam je v nedavnem pogovoru povedal oskrbik Jurij Juhant iz Zavetišča Horjul.
In če tako razmišlja večina lastnikov, doda Juhant, ''potem smo, kjer smo''. On osebno je, kot lahko vidimo po številnih objavah na njihovem Facebook profilu, izjemno veliko svojega časa na lovu za prav takšnimi mačkami - pogosto bolnimi, šibkimi in poškodovanimi - ki bi jim bilo lahko vse trpljenje prihranjeno.
Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem