V Južni Afriki, v zaledju Capetowna, se nahaja več sto let star vinograd, katerega lastniki zelo napredno razmišljajo. Pesticidov in kemikalij ne odobravajo, imajo pa zato zaposleno celo jato …
Vsako jutro, razen med vikendom in med prazniki, se jata rac na vinogradniškem posestvu Vergenoegd Low Wine Estate blizu južnoafriškega glavnega mesta odpravi na delo. Do tja nimajo daleč, z ene strani posestva na drugo stran, od jezera do vinograda. Njihova naloga je, da pojedo insekte, pajke, polže in druge škodljivce. Na ta način več kot odlično nadomeščajo kemikalije in pesticide. Več sto let star vinograd tako že nekaj desetletij deluje povsem ekološko, za to je v največji meri odgovornih več kot 500 indijskih rac tekačic. Gre za posebno vrsto, ki ne zna leteti, imajo pa zelo urno hojo, zahvaljujoč dolgim nogam, ki jim pomagajo tudi pri iskanju polžev.
Kot je za Reuters povedal direktor posestva Corius Visser, jim pravijo kar 'vojaki vinograda'. So pa race postale prava spletna senzacija in tudi turistična atrakcija. Turisti od vsepovsod prihajajo gledat ta primer dobre prakse, nekateri z višjimi cilji, da bi morda tudi sami na ta način nadomestili pesticide, drugi pa zgolj iz radovednosti. Race svoje delo zelo dobro opravljajo, pravijo, da so poslušne in na ukaz v pravem račjem redu sledijo navodilom svojega skrbnika ter da se hitro navadijo rutine. Kot je še povedal Visser, pa race tudi zelo dobro vedo, kdaj je čas za odhod domov.