Uredništvo | 1. 2. 2024, 12:02

V Veliki Britaniji odslej prepovedana ta domnevno preveč nevarna pasma psov

Profimedia

Lastniki so ogorčeni, del javnosti pa podpira zakon, ki stopa v veljavo čez nekaj dni in iz britanske družbe umika pasmo psov, ker naj bi bila preveč nevarna. Lastništvo te pasme bo odslej kriminalno dejanje. 

Kar nekaj napadov pasme ameriški bully XL tako na druge živali kot na ljudi je botrovalo odločitvi britanske vlade, da tej pasmi naredi konec. Zadnji v vrsti napadov se je zgodil septembra, ko je moški podlegel poškodbam po napadu dveh psov te pasme.

Izkazalo se je, da je lastnik napadalnih psov 30-letni moški, ki ju niti približno ni imel pod nadzorom, kaj šele, da bi ju zmogel obvladati. Že tedaj je premier Rishi Sunak napovedal, da bodo do konca leta sledile drastične spremembe, prav tako so jih zahtevali londonski aktivisti Bully Watch, ki se zavzemajo za (strožji nadzor) nad to pasmo. 

Pod posebnimi pogoji in s posebnim certifikatom bodo nekateri vendarle lahko obdržali svoje pse.

Pod posebnimi pogoji in s posebnim certifikatom bodo nekateri vendarle lahko obdržali svoje pse.

Profimedia

Za Reuters je 46-letna pisateljica Sonia Faleiro, katere pes pasme Jack Russel terier je bil prav tako žrtev napada kar treh psov te pasme (napada ni preživel), povedala, da s hčerko odtlej preživljata velike travme. Tudi njen mož, ki je skušal njihovega ljubljenčka rešiti, je v napadu utrpel poškodbe.

"Psi so mojo Zoey zagrabili kot igračko in jo skušali raztrgati na pol," opisuje usodno dogajanje. Pasma je sicer razmeroma nova in je na Otok prišla šele pred petnajstimi leti, v Združenih državah Amerike pa se je prvič pojavila okoli leta 2004. 

Mladiček pasme, ki ob neodgovornem lastniku postane neukrotljiva.

Mladiček pasme, ki ob neodgovornem lastniku postane neukrotljiva.

Profimedia

Gre za zelo močnega psa, ki je križanec prav takšnih pasem in zaradi moči so bili priljubljena izbira v pasjih bojih. Ameriški bully XL se kot prepovedana v Veliki Britaniji odslej pridružuje nekaterim drugim pasmam: pitbul terierjem, japonski tosa inu, argentinski dogi in brazilski fili.

Kljub vsemu pa prepoved ne pomeni, da teh psov v Veliki Britaniji ne bo več mogoče videti: več kot 30.000 lastnikov je pridobilo poseben certifikat, ki jim dovoljuje lastništvo nad to pasmo - pod strogimi pogoji, kot so nagobčnik v javnosti in obvezna kastracija oz. sterilizacija.

Novo na Metroplay: "Zgodovine se moramo zavedati, da ne ponavljamo istih napak. Moramo pa jo zagotovo preseči" | Matej Grah