Uredništvo | 31. 8. 2023, 11:45
V Zavetišču Horjul še vedno deležni groženj s smrtjo, pristojni pa si podajajo žogico
V Zavetišču Horjul še vedno živijo v strahu, potem ko jim že eno leto grozi človek, ki mu je inšpekcija odvzela psa in ga namestila pri njih.
Pred časom smo že poročali o tem, kaj se dogaja v Zavetišču Horjul. Obnovimo: pred enim letom so Horjulčki v svojo družino sprejeli psa z imenom Bobo. Tega je inšpekcija na podlagi odločbe odvzela prejšnjemu lastniku in ga namestila v Zavetišču Horjul. Od tedaj so v zavetišču deležni neprestanih groženj, nekdanji lastnik (ki je svojega 'ljubljenčka' zanemarjal) psa hoče nazaj. Junija je uresničil grožnje in se k njim pripeljal z avtom in jim domnevno grozil s strelnim orožjem. Vse skupaj so posneli in posnetki so zastrašujoči.
Kljub tedanjim prijavam in javljanju stanja pristojnim oblastem, nekdanji lastnik ne odneha, grožnje se nadaljujejo. Nekdanji lastnik v grožnjah prek telefona omenja, da se zavetišče nahaja na samem, prav tako pa stalno omenja tudi mladoletna otroka Polone Samec in Jurija Juhanta, ki vodita zavetišče. Grozi tudi s smrtjo. Kot pišejo v Dnevniku, pristojni zavetišča niso sposobni učinkovito zaščititi. Obveščeni so vsi, vsi vedo, kaj se dogaja, a zaenkrat še niso sprejeli nobenih konkretnih ukrepov, v Horjulu pa so prepuščeni sami sebi.
Na vse skupaj se je precej ostro na družbenih omrežjih odzval pravnik Igor Vuksanović: "S takimi grožnjami se soočajo lastniki zavetišč, ki skrbijo za psa, odvzetega noremu lastniku, ki bi v normalni državi zaradi tako surovih groženj že bil za zapahi." V Horjulu pa so zapisali, da predlagajo marsikaj, tudi sistemske spremembe.
Denimo, da država ustanovi svoje zavetišče za odvzete živali in tamkajšnjim oskrbnikom ter zaposlenim zagotovi vse, kar je potrebno za nemoteno delo.
V trenutni situaciji so nemočni. "Sami bi dali marsikaj, da se nam s tem ne bi bilo potrebno ukvarjati, pa vseeno sprašujemo - ne bi tisti, ki razpolagate s potrebnim znanjem, začeli s postopki za spremembe (očitno) marsikaterega zakona? Da bi se lahko in smelo učinkovito pomagati ljudem, ki se soočajo z grožnjami (za katere se mimogrede ne znajo zmeniti niti pristojni, a so ali niso grožnje)?" se sprašujejo v Zavetišču Horjul.