Uredništvo | 12. 10. 2023, 17:25
Žabe ženskega spola imajo prav posebno tehniko, da se otresejo neželenih snubcev
Pred kratkim so znanstveniki pri žabah ženskega spola odkrili nekaj, kar jih je popolnoma šokiralo. Do sedaj so mislili, da so precej pasivna bitja, a resnica je daleč od tega ...
Žabe so zanimiva bitja, z vsakim odkritjem pa postanejo še zanimivejša. Pri žabah sekuljah (znanstveno Rana temporaria), ki živijo v Evropi, tudi Sloveniji, so znanstveniki odkrili nenavadno vedenje, ki jim ga ne bi nikoli doslej pripisali. Če so prej mislili, da so to precej pasivna bitja, so se samice izkazale še za kako aktivne pri otresanju neželenih snubcev. Takrat posežejo po najmočnejšem orodju in ukrepajo zelo drastično - naredijo se mrtve!
Raziskovalci pravijo, da so spoznali to žabo v povsem novi luči. Doslej je bilo znano, da se več samcev v boju za samico oprime nanjo in včasih je to za samico tudi usodno. "Prej je veljalo, da se ženske ne morejo odločiti, ali braniti te moške prisile. Očitno pa ženske niso tako pasivne, kot se je domnevalo," je dejala dr. Carolin Dittrich iz berlinskega naravoslovnega muzeja, vodilna pri omenjeni študiji.
Raziskovalci so v škatlo zaprli žabjega samca in dve samici, eno večjo in eno manjšo. Nato pa so opazovali in snemali njihov paritveni ples.
Izmed 54 samic, za katere so se odločili samci, jih je več kot 80% poskušalo zavrteti svoje telo. Pri 33 % teh žab se je pojavilo tudi vedenje, ki močno spominja na mrtvo žabo - tonična nepremičnost in otrdelost z iztegnjenimi rokami in nogami. Skoraj polovica žab je ob obračanju in igranju 'živih mrtvecev' uporabila klice, kot so godrnjanje in cviljenje. Manjše žabe so večkrat uporabile vse tri taktike skupaj, kot pa večje žabe. Znanstveniki so odkritje povezali s tem, da manjše žabe zaradi manj izkušenj ob tem doživljajo še večji stres. Pri 25 samicah se je taktika izkazala za uspešno in so se izognile krempljem svojega snubca.
Čeprav gre za izjemno zanimivo odkritje, ga znanstveniki razlagajo s previdnostjo, za vedenje so vendarle mogoči tudi drugi vzroki. Lahko je, na primer, rotiranje samic tudi način preizkušanja moči in vzdržljivosti samca. Prav tako pa vzorec, ki ga je analizirala študija, ni dovolj velik, da bi bilo mogoče narediti zagotove zaključke.