Mačke predejo takrat, ko uživajo in se imajo lepo, največkrat med crkljanjem v skrbnikovem naročju. Drži? Drži, a vendar je mačje predenje mnogo bolj komplicirano.
Mačka na primer prede tudi takrat, ko je v stresu. Predenje je namreč njihov način samopomirjanja, s katerim premagujejo stres in tudi bolečino.
ʺLjudje predvidevajo, da so mačke srečne, ko predejo. Vendar to sploh ne drži vedno.ʺ
Tako je za BBC povedala strokovnjakinja za mačje vedenje in njihova fotografinja Marjan Debevere, tudi sama skrbnica štirih mačk. Poudarja, da mačke ne predejo samo v naročju, predejo tudi tedaj, ko so same in v resnici ne gre kar vsega predenja enotiti. Vsaka mačka je samosvoja in tak je tudi njen način predenja. Nekatere med njimi ne predejo skoraj nikoli in druge to počnejo konstantno. ʺFotografirala sem več kot 3000 mačk in dve si nista enaki. Veliko mačk prede v trenutkih umiranja,ʺ pravi Debeverova.
The complicated truth about a cat’s purr https://t.co/q9NxBxAlJE pic.twitter.com/kHJIddyCjJ
— WayofCats - @WayofCats@c.im (@WayofCats) July 31, 2018
Strokovnjaki v zadnjih letih vedno bolj intenzivno raziskujejo mačje vedenje, tudi predenje in zdi se, da je vedno več vprašanj in ne odgovorov. Da to drži, pravi veterinar iz San Diega, Gary Weitzman:
ʺMedtem, ko predenje na splošno za mačke predstavlja zadovoljstvo, lahko izraža tudi živčnost, strah in stres. Na srečo je pogosteje pokazatelj prvega.ʺ
Dolgo so predvidevali, da je predenje način komunikacije. To še vedno drži, vendar ima predenje prav tako pomembne pomirjujoče in zdravilne lastnosti.
https://www.metropolitan.si/trendi/zivali/4-horoskopski-znaki-s-katerimi-se-macke-najbolj-razumejo/
Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov