Tudi pes občuti bolečino, a to ne pomeni, da mu pri lajšanju pomagajo enake sestavine kot ljudem. Še več, določena zdravila lahko psu stanje tudi poslabšajo.
Kar 50 % klicev, povezanih z zastrupitvami psov, ki jih sprejme linija Pet Poison Helpline (deluje po ZDA in po Kanadi), je povezanih z zastrupitvami s humanimi zdravili.
Določena zdravila, ki jih imate v domači lekarni za lajšanje bolečin, namreč vsebujejo za pse zelo toksične snovi.
Zato nikoli ni primerno psu pomagati z njimi. Paziti pa je treba tudi, da pes ne dobi teh zdravil v tačke pomotoma.
Možnosti za zastrupitev se še povečajo pri mladičkih, starejših psih in obolelih psih, ki že prejemajo določeno zdravstveno terapijo.
Zelo toksičen je na primer ibuprofen, protivnetno zdravilo, ki zmanjšuje bolečino in povišano temperaturo. Pri psih pa blokira normalno telesno delovanje, pasje telo ga ni sposobno samo odstraniti iz telesa. Hitro preide v krvni obtok, gre v jetra, od tam v črevesje, ki ga zopet absorbira. Ta postopek se ponavlja in zato učinek zastrupitve traja dolgo časa.
Animals are not people and should not be given pain meds labeled for human use without instructions from their vet. They can suffer toxic and even fatal effects. Learn why certain human pain meds can be so dangerous for pets. #petmedsafety https://t.co/W80q05zE4y
— Preventive Vet (@PreventiveVet) January 15, 2022
Aspirin pa je varen za pse? Ne!
Največkrat se dilema pojavi pri aspirinu, za katerega boste lahko kje prebrali, da ga dejansko lahko ponudite psu. A strokovnjaki odsvetujejo kakršnokoli eksperimentiranje in poudarjajo, da toksični učinki pri psu trajajo mnogo dlje kot blaženje bolečine.
Pes ne zmore predelati obloge zdravila, poleg tega pa že majhna doza aspirina lahko zelo škoduje psom in mačkam, ki imajo na primer neodkrite razjede na želodcu ali bolezni ledvic in jeter.
Če ponudite psu človeško zdravilo, tvegate še nekaj – zaradi navzkrižnosti sestavin pes določeno obdobje ne bo smel jemati zdravil, ki pa zanj so primerna.
Kako prepoznati zastrupitev z zdravili pri psu?
- Pes bruha
- Ima drisko
- Nima apetira
- Ima trebušne krče
- Odpoved ledvic
- Motnje ravnotežja
- Tresavica
- Izguba zavesti
- Šibkost
Kaj storiti, če pes poje zdravilo?
Nemudoma pokličite veterinarja in mu povejte vse, kar vam je znanega. Najbolj ga bodo zanimali vrsta zdravila, zaužita količina, starost in zdravstveno stanje psa, velikost psa in njegovo trenutno stanje.
Novo na Metroplay: Ajda Rotar Urankar in David Urankar iskreno o zakonu in težki življenjski preizkušnji