Uredništvo | 7. 12. 2023, 11:04
Znani veterinarji z javnim pozivom: "Prosimo vas, da zaradi vaše varnosti in varnosti živali dvakrat premislite pred njeno uporabo"
Bližje kot so prazniki, glasnejša so svarila in opozorila pred nevarnostjo, ki vpliva tako na ljudi kot živali. Slednje so v izjemnem stresu.
Prav gotovo že veste, o kateri nevarnosti pišemo. O pirotehniki! Medtem ko v zadnjih letih iz številnih mest poročajo o odločitvah, da javnega ognjemeta ne bo, pa nekaterim to še vedno pomeni nepogrešljivi vir zabave. Ki pa je lahko tudi usodna. Nemalo nesreč se zgodi ljudem pri njihovi uporabi in vsako leto poročamo o tragičnih dogodkih.
Velike žrtve pirotehnike pa so tudi živali, na kar so opozorili tudi v Veterinarski kliniki Zajc & Co. "Neposreden stik lahko povzroči resne poškodbe živali; glasni poki pa povzročajo stres in strah in posledično nekateri psi in mačke pobegnejo in se nikoli ne vrnejo," so med drugim zapisali. In pozvali: "Prosimo vas, da zaradi vaše varnosti in varnosti živali dvakrat premislite pred njeno uporabo."
Da je v decembrskem času, predvsem okoli novega leta, več pobegov psov, nam je pred časom v intervjuju potrdila tudi Sabina Piber iz K9 iskanje pogrešanih - Slovenija, ki je v prvi bojni vrsti, ki se izgubi žival.
Zato v tem času vsi strokovnjaki svetujejo, da imate svoje pse in mačke pod nadzorom in da jih ne spuščate samih ven. Kajti dovolj je že en sam pok.
Pirotehnika pa zelo slabo vpliva tudi na rejne in divje živali, med drugim vsako leto v tem času pogine na tisoče ptic. ʺTako kot druge živali in ljudje imajo tudi ptice naravno prirojen strah pred močnimi zvoki in svetlobo. Ognjemeti sprožijo pri pticah močan fiziološki in vedenjski odziv, ne glede na starost ptice," so pred časom zapisali na Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije.
Če pticam zelo težko lahko pomagamo preživeti ta čas (razen seveda tako, da se sami osebno odpovemo pirotehniki), pa lahko pomagamo psom. Ko začne pokati, je pomembno, da pes ni sam. Bodite umirjeni, kajti pes čuti vašo energijo.
Bodite ob njem v prostoru, ki je najmanj izpostavljen zvokom iz okolice, ali tam, kjer se vaš pes počuti najbolj varnega. Če je pes razpoložen, se igrajte. Prižgite umirjeno glasbo, ki bo vsaj malo zadušila zunanje zvoke. Če je mogoče, se na sprehod odpravite zunaj urbanih območij in kot že zapisano - pes naj ne pohajkuje sam.
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem