Znanstveniki potrdili najboljši čas za pitje jutranje kave

16. 12. 2024, 09:00 | D.H.
Deli
Znanstveniki potrdili najboljši čas za pitje jutranje kave (foto: Profimedia)
Profimedia

Dobro jutro! Vas običajno že prebudi vonj po sveže skuhani kavi ali pa tisto prvo pogonsko dozo užijete šele nekaj ur kasneje, tik preden je potrebno zakopati v delo? Kdaj je optimalen čas za jutranjo kavo in kdaj si v resnici naredite več škode kot koristi?

Ljudem najljubša 'droga' za večjo učinkovitost, pa čeprav tistih navednic niti ne bi potrebovali, saj je kava v resnici najbolj priljubljen psihoaktivni stimulant (ki se mu je zelo težko odreči). V Sloveniji po podatkih NIJZ in nekaterih drugih raziskovalnih agencij letno popijemo 6 litrov kave na osebo in se tako uvrščamo med najbolj zagrete kofeinske odvisnike v Evropi (pred nami je recimo Finska, kjer popijejo letno kar 12 litrov kave na osebo, samo pa zelo blizu italijanskim in avstrijskim številkam). 

Vsak dan naj bi kavo pilo 65 % Slovencev, praviloma več kot le eno skodelico na dan. Kot večinoma povsod drugje po svetu, se tudi v Sloveniji številnim dan začne prav s kavo, saj kofein stimulira živčni sistem in poveča adrenalin, da smo posledično manj utrujeni.

Nepisano pravilo je, da če želimo imeti miren in kakovosten spanec, kave ne smemo piti popoldne oziroma zvečer in da smo po preveč popitih kavah lahko razdražljivi in anksiozni. Znanost je zdaj preučila nianse teh pravil, da bi ugotovili, kdaj je optimalen del dneva za zaužitje naslednje skodelice kave. Že leta 2020 so recimo ugotovili, da če popijete močno kavo takoj zjutraj po neprespani noči, to negativno vpliva na raven sladkorja v krvi čez cel dan. 

Sneži že v velikem delu Slovenije: kje ga bo padlo največ

Najboljši čas za kavo je …

Po besedah znanstvenikov je najboljši čas za prvo skodelico kavo približno eno uro po zajtrku. Takrat se je hrana že prebavila, hranljive snovi so se absorbirale v telo in tako skodelica kave ne bo povzročila izgube metaboličnega nadzora s pretiranim glukoznim in inzulinskim odzivom. 

Prav tako se priporoča prilagajanje pitja kave okoli težjih fizičnih naporov. Če se vam obeta zahtevna rekreacija ali celo kakšen težji fizični izziv (recimo daljši tek ali celodnevna smuka), popijte kavo 45 – 60 minut pred začetkom vadbe. 

Učinek, ki traja – ali pa tudi ne

Ljudje, ki popijejo veliko kave, učinek čutijo približno še uro ali dve po zaužitju. Pri ljudeh, ki ne pijejo veliko kave, pa lahko učinek ene kave traja tudi 4 do 6 ur. Ko poznate, kako kava učinkuje na vas, jo lahko primerno odmerjate čez dan. 

Glede vpliva kave na opravljanje miselnih nalog, študije ponujajo različne zaključke. Drži, da lahko skodelica kave izboljša osredotočenost in je zato pogosto izbran stimulant pred izpiti ali zahtevnimi prezentacijami. Študija iz univerze Hopkins je celo potrdila, da lahko skodelica kave, popita takoj po učenju, okrepi spomin in s tem izboljša 'zadrževanje znanja'.

Seveda pa navkljub pozitivnim učinkom ne smemo pretiravati s kavo. Pretirana količina kofeina škodi, ko začne vplivati na naš spalni vzorec ali celo na kakovost spanca. Če opazite, da slabo spite ali se zbujate utrujeni, poskusite spremeniti režim pitja kave.

Od športa do serij - to smo Slovenci v 2024 najpogosteje iskali preko Google iskalnika

Novo na Metroplay:  Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec