Pred nami je vikend obilnih padavin, ki pa s sabo ne prinašajo nič dobrega. Marsikje že vlada obsedeno stanje, številni bodo morda morali zapustiti domove.
Velik del srednje Evrope se sooča z resnimi vremenskimi nevšečnostmi, ki jih je povzročila ciklon Boris. Pričakovati je obilne padavine, poplave, in celo prvi letošnji sneg, zaradi česar se države pripravljajo na najhujše. Medtem ko v bavarskih Alpah in na švicarskih planinah že pada prvi letošnji sneg, nekje ga je dejansko že do pol letra, je vzdušje v nekaterih drugih predelih Evrope precej bolj zaskrbljujoče.
Idilične prizore snega namreč spremljajo opozorila pred poplavami, ki jih napovedujejo v več državah. Med najbolj prizadetimi je Češka, kjer oblasti že izvajajo številne ukrepe za zaščito pred poplavami.
V Pragi in drugih delih države postavljajo improvizirane nasipe, saj vremenske napovedi kažejo, da bi v naslednjih nekaj dneh lahko padla tretjina letne količine padavin. "V okolici nekaterih rek bo že danes razglašna prva stopnja poplavne nevarnosti, pričakujemo pa še dodatno dvigovanje vodostajev jutri," je povedal češki premier Petr Fiala in opozoril, da lahko vodostaji presežejo ravni, ki se pojavijo le enkrat na sto let.
Če se uresniči, bodo težave neizogibne
Poleg vzpostavljanja nasipov oblasti iz več akumulacijskih jezer pospešeno izpuščajo vodo, da bi lahko sprejele obilne padavine, ki jih prinaša ciklon Boris. "Čeprav verjamemo, da stanje ne bo tako dramatično, se moramo pripraviti na najhujši scenarij. Vse drugo bi bilo neodgovorno, zato ukrepamo," je dodal Fiala. V več delih države so odpovedali športne in kulturne dogodke, prebivalcem pa svetujejo, naj bodo pripravljeni na morebitno evakuacijo.
Podobni ukrepi so sprejeti tudi v drugih državah. Na jugu Poljske so že odpovedali dogodke na prostem, Avstrija in Slovaška pa se pripravljata na poplave. V avstrijski zvezni deželi Salzburg pričakujejo do nedelje med 150 in 200 litrov dežja na kvadratni meter, kar bi lahko povzročilo hude težave. "Obilne padavine še niso prišle, a če se napovedi uresničijo, bodo težave neizogibne," je opozoril poveljnik gasilcev v Salzburgu Günter Trinker.
Nemčija se prav tako pripravlja na izredne razmere. Na vzhodu države, predvsem v Dresdnu, oblasti hitro odstranjujejo ostanke porušenega mostu, ki se je zrušil v reko Labo, da bi omogočili nemoten pretok vode in preprečili poplavno ogroženost mesta.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih