Goričko je te dni še posebej pravljično: meteorolog Branko Gregorčič nam je zaupal, zakaj so prizori navdušili tudi njega

21. 1. 2025, 16:00 | N. V.
Deli
Goričko je te dni še posebej pravljično: meteorolog Branko Gregorčič nam je zaupal, zakaj so prizori navdušili tudi njega (foto: Katja Kušar/Žiga Živulovič jr./Bobo/fotomontaža)
Katja Kušar/Žiga Živulovič jr./Bobo/fotomontaža

Če ste v preteklih dneh opazili čarobno preobleko dreves in drugih predmetov, ste bili priča enemu najlepših zimskih pojavov, ki ga narava lahko ponudi. 

V minulih dneh so številni kraji po Sloveniji oživeli v pravljični zimski podobi, ko so veje dreves, ograje in drugi predmeti prekrili ledeni kristali ivja. A kaj pravzaprav je ivje in kako nastane? Meteorolog Branko Gregorčič z Agencije Republike Slovenije za okolje (ARSO) nam je podal podrobno razlago tega čudovitega naravnega pojava.

Kaj je ivje?

Ivje je ledena obloga, ki nastane, ko se podhlajene vodne kapljice iz meglenega ozračja primrznejo na predmete, kot so veje, ograje ... Nastaja izključno v meglenih pogojih in ob negativnih temperaturah. "Ivje nastaja vedno v megli (oziroma v oblakih, ki so sestavljeni iz podhlajenih vodnih kapljic), medtem ko slana nastaja na le tleh, ko se ozračje dovolj ohladi, najpogosteje sicer ob jasnem vremenu," Gregorčič pojasni razliko med ivjem in slano. Manj ko je dni z negativno temperaturo, manjša je tudi verjetnost nastanka ivja.

Ivje krasi pokrajino (predvsem) na Goričkem

Ivje, kot rečeno, nastaja v megleni oziroma oblačni plasti. V minulih dneh je bilo to predvsem v krajih z nadmorsko višino med 400 in 800 metri – čudovite fotografije ivja tako te dni prihajajo predvsem z Goričkega.

Tam, kjer je megleni sloj vztrajal več dni, se je nabralo kar precej ivja. "Ivje se sicer vedno nabira na privetrni strani predmetov in v nekaj dneh se ga lahko nabere tudi več centimetrov," pojasnjuje Gregorčič.

Razlika med ivjem in žledom

Čeprav sta si na prvi pogled podobna, imata ivje in žled pomembne razlike. Ivje ima manjšo gostoto, saj vsebuje številne zračne žepke, zaradi česar je videti puhasto in mehko. Po drugi strani pa je žled bolj gost in težak, saj nastane iz neposredno zmrznjene vode. Medtem ko žled pogosto povzroča škodo, kot so lomljenje vej ali poškodbe električnih daljnovodov, je ivje manj škodljivo. Kljub temu lahko debelejša plast ivja s svojo težo v redkih primerih povzroči težave.

Čar narave, ki navdušuje

Ivje je naravni pojav, ki marsikoga očara s svojo nežno in pravljično podobo. Ko se kristali bleščijo v sončni svetlobi, ustvarijo prizore, ki jemljejo dih. "Ivje je res lep naravni pojav, najlepše je, ko se megla razkroji, na sveže ivje pa posije zimsko sonce," meni tudi Gregorčič.

Še zadnjič smo brezskrbno okrasili hišo z lučkami: po novem bo v Sloveniji obvezno ugašanje razsvetljave ponoči (ne igrajte se, lahko vas doleti mastna kazen)

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih