Meteorolog pojasnil, kako dolgo bo še vztrajala megla

11. 11. 2024, 15:11 | N. V.
Deli

Mnogi že nestrpno čakajo na kakšen sončni žarek ali pa vsaj snežinko, vendar vreme vztrajno ohranja svojo megleno tančico. Meteorolog je pojasnil, kdaj bomo končno lahko zadihali s polnimi pljuči. 

V zadnjih dneh je bil večji del Slovenije in okoliških držav ovit v debel sloj megle in onesnaženega zraka. Čeprav meteorologi mirijo, da je takšno vreme za november povsem običajno, je dolgotrajna megla za marsikoga že prava nadloga, saj negativno vpliva na razpoloženje ljudi, ki pogrešajo sončno svetlobo. Mnogim prinaša občutek utesnjenosti ter otožnosti zaradi pomanjkanja svetlobe, poleg tega pa zmanjšuje vidljivost, povečuje tveganje za nesreče v prometu in prinaša težave z dihanjem zaradi slabše kakovosti zraka.

Meglo je zamenjala oblačnost

Že danes se je ponekod megla nekoliko dvignila – na Primorskem in v višjih legah je skoraj jasno, smo poročali, pa tudi drugod po nižinah se je megla umaknila, a so nebo prekrili nizki oblaki, ki pa sicer prav tako preprečujejo sončnim žarkom, da bi pokukali skozi. Namreč obstaja razlika med meglo in oblačnostjo: če je vidljivost manjša od enega kilometra, govorimo o megli – če pa je horizontalna vidljivost večja, pa hkrati ne vidimo sonca, pa govorimo o oblačnosti.

"V nižinah se je ozračje premešalo z vzhodnim vetrom. Tako se je nekoliko povečal volumen, v katerega se širijo izpusti, zato se je kakovost zraka nekoliko izboljšala," je za N1 opisal meteorolog Brane Gregorčič

Koplje v gozdu in dobro služi: en kos je prodal za 500 evrov
Megla in oblačnost bosta vztrajala vsaj še nekaj dni.

Megla in oblačnost bosta vztrajala vsaj še nekaj dni.

Žiga Živulovič jr./Bobo

Oblačni sloj se zadržuje med 800 in 1200 metri nadmorske višine. Nižine bo oblačnost prekrivala še nekaj dni, ponekod v notranjosti in vzhodu Slovenije pa bo še vedno prisotna megla

Vreme

Vreme postaja vse bolj zimsko. Temperature so malo pod ničlo, na drevju nastaja ivje, saj drobne kapljice megle primrzujejo na drevje.

Takšno vreme, kot je pri nas, je v večjem delu srednje in vzhodne Evrope ter Balkana. Na južni stran Alp, v Italiji in Sredozemlju pa je sončno.

Na okrog 1000 metrih se je sicer to noč precej ohladilo. Še včeraj je bilo tam okrog 5 stopinj Celzija, danes je okrog -1 stopinj Celzija. Od vzhoda namreč doteka k nam nekoliko hladnejši in v spodnjih plasteh ozračja še vedno dokaj vlažen zrak.

Napoved

V torek bo v višjih legah in na Primorskem precej jasno, drugod bo, kot je pojasnil Gregorčič, vztrajalo oblačno vreme. Najnižje jutranje temperature bodo od -3 do 2, ob morju okoli 4, najvišje dnevne od 4 do 7, na Primorskem ob burji okoli 14 stopinj Celzija.

V sredo in četrtek se bo nadaljevalo suho jesensko vreme. Nekaj sonca bo le v gorah in na Primorskem, kjer bo še pihala šibka burja.

Sončka še torej kmalu ni na vidiku, smo pa poročali, da naj bi od srede naprej padal sneg. Te napovedi so se zdaj spremenile – meteorologi z Neurje.si so na Facebooku pojasnili, da lahko zimo pričakujemo šele po 20. novembru. Ob tem pa opozarjajo, da se lahko vremenska napoved v prihodnjih dneh spremeni, kar je ob tovrstnih postavitvah vremenskih vzorcev povsem razumljivo.

V nekaterih slovenskih krajih ne živi nihče: razkrivamo, katera območja so najredkeje poseljena in kaj ljudem preprečuje, da bi se tam ustalili

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih