Ste tudi vi že začutili, da vas sredi dneva bolj zazebe, kot ko zgodaj zjutraj odhajate od doma? Če mislite, da si vse skupaj le domišljate, naj vas pomirimo – niste edini. Meteorolog je za Metropolitan pojasnil, zakaj je tako.
V zadnjem mesecu opažamo zanimiv vremenski pojav, in sicer se zdi, da je ponoči in zgodaj zjutraj v Sloveniji manj mrzlo kot pa dopoldne in čez dan. Čeprav meritve temperatur tega ne potrjujejo, je občutek mraza čez dan pogosto močnejši.
Meteorolog Branko Gregorčič z Agencije Republike Slovenije za okolje nam je potrdil, da ta občutek ni brez osnove. "Občutek mraza ni odvisen zgolj od vrednosti temperature, ampak tudi od drugih lastnosti zračne mase," nam je razložil.
Veter in megla – skrita krivca za hladne dneve
Kot je za Metropolitan pojasnil Gregorčič, ima pri občutku mraza veliko vlogo veter. "Hitrost vetra je pri tem zelo pomembna, saj veter preprečuje ohranjanje nekoliko višje temperature tik ob koži. Poleg tega povečuje izhlapevanje vode iz kože in s tem – ker je za izhlapevanje potrebna energija – dodatno jemlje toploto našemu organizmu," pravi meteorolog.
Še en skriti krivec, ki ga mnogokrat spregledamo, je megla. Pojasnil je, da so drobne meglene vodne kapljice lahko ob negativnih temperaturah tudi podhlajene. "V vsakem primeru pa ob stiku s toplejšo kožo izhlapevajo in s tem jemljejo toploto – oziroma ohlajajo kožo," pravi Gregorčič.
Zakaj je 'topleje' ponoči?
Zanimivo je, da je zrak ponoči pogosto bolj miren kot čez dan. "Ker zrak navadno ponoči bolj miruje kot podnevi, lahko učinek občutka mraza v takih primerih res bolj občutimo podnevi," Gregorčič razlaga, da veter ponoči večinoma ni tako močan kot podnevi, kar omogoča oblikovanje tanke plasti toplejšega zraka tik ob naši koži. Ta plast nastane zaradi toplotnega sevanja, ki ga oddajajo tla, predmeti in naše telo. Ker se zrak ponoči manj meša, ta toplejša plast zraka ostane na mestu in nam daje občutek, da je manj hladno.
Podnevi pa je slika drugačna. Sonce ogreje površje, kar povzroči več gibanja zraka – takrat je atmosfera bolj "aktivna". Veter, ki se ob tem pojavi, razbija to tanko plast toplejšega zraka ob naši koži. Zaradi tega pride naša koža v stik z bolj hladnim okoliškim zrakom, kar nam da občutek, da je bolj mrzlo, tudi če temperatura zraka ostaja enaka.
Če vas zato sredi dneva pogosto zebe, bodite še posebej pozorni na oblačila, ki vas ščitijo pred vetrom in vlago, saj bosta prav ta dva dejavnika povečala občutek mraza, čeprav termometer tega ne pokaže. Napovedi 'občutene temperature' za posamezne slovenske kraje lahko najdete tudi na spletni strani Agencije Republike Slovenije za okolje.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih