Po napovedih naj bi udaril ob obalo pri priljubljenih turističnih destinacijah Cancun in Tulum, kjer bodo vetrovi dosegali hitrosti do 180 kilometrov na uro. Beryl, ki je trenutno orkan tretje kategorije, prinaša močne vetrove, obilne padavine in poplave.
Opustošenje po Karibih
Preden je Beryl dosegel Mehiko, je povzročil uničenje na več karibskih otokih in zahteval najmanj deset življenj. Najhuje je prizadel otoka Carriacou in Petite Martinique, kjer je poškodoval ali uničil 98 odstotkov stavb. Na otoku Union je uničil približno 90 odstotkov infrastrukture. Južni del Jamajke je utrpel škodo, dve osebi sta umrli, številne ceste so neprevozne in hiše porušene.
Jamajški premier Andrew Holness je za CNN povedal, da je škoda manjša od pričakovane, vendar še vedno velika. V zakloniščih ostaja okoli tisoč ljudi, oblasti pa se trudijo vzpostaviti dobavo elektrike in telekomunikacijske povezave.
Priprave na Jukatanu
V pričakovanju Berylovega prihoda so mehiške oblasti v Playa del Carmen postavile zavetišča za domačine in turiste ter delijo hrano in vodo. Pouk je prekinjen, prebivalci pa kopičijo zaloge hrane in osnovnih potrebščin. V Tulumu je nameščenih 8000 vojakov, ki pomagajo prebivalcem.
Letališča v Cancunu so zaradi orkana odpovedala številne polete. Prebivalce so oblasti opozorile, naj se pripravijo na izredne razmere. Meteorologi napovedujejo, da bo Beryl po prihodu na Jukatan napredoval čez Mehiški zaliv do zvezne države Tamaulipas, ki meji na ZDA.
Zgodovinski orkan, krivi pa topli oceani
Beryl je prvi orkan četrte kategorije, ki se je v juniju pojavil na Atlantiku. Običajno se tako močna neurja oblikujejo kasneje v orkanski sezoni. Ameriška Nacionalna uprava za oceane in ozračje (NOAA) navaja, da so za to krive toplejše temperature oceanov, saj so vode severnega Atlantika trenutno za od eno do tri stopinje Celzija toplejše kot običajno.
Beryl ostaja resna grožnja za vse na njegovi poti. Oblasti pozivajo prebivalce in turiste, naj upoštevajo varnostna navodila in se pripravijo na morebitne evakuacije.