Zaskrbljujoče ugotovitve o saharskem prahu, ki redno doseže tudi naše kraje

8. 2. 2025, 15:10 | Uredništvo
Deli
Zaskrbljujoče ugotovitve o saharskem prahu, ki redno doseže tudi naše kraje (foto: Profimedia)
Profimedia

Znanstveniki z Univerze Paris-Saclay so odkrili, da je saharski prah, ki redno prekrije tudi Evropo, radioaktiven. 

Saharski prah, ki je občasno tudi v Sloveniji, je radioaktiven. Vendar pa sevanje ustreza manj kot dvema odstotkoma meje, ki velja za škodljivo za zdravje, poroča ScienceAlert. V sklopu študije so zbrali vzorce saharskega prahu iz marca 2022. Znanstveniki so zbrali 110 vzorcev iz šestih držav ter material pregledali in primerjali z vzorci vetra. 

Znanstveniki so namreč sumili, da gre za povezavo s francoskimi testi atomskih bomb, ki so bili izvedeni v južni Alžiriji v šestdesetih letih prejšnjega stoletja. Kajti med drugim prav iz te regije veter prenaša saharski prah v Zahodno Evropo.

A vendar raziskovalci niso našli radioaktivnega podpisa francoskih jedrskih poskusov. Podpis plutonijevih izotopov je namreč ustrezal tistemu iz sovjetskih in ameriških jedrskih poskusov iz 50. in 60. let. 

Te sledi jedrskih eksplozij so dosegle celo Saharo in se tam odložile v pesku. Kasneje so bile kot puščavski prah prenesene v Evropo. Tudi v prihodnosti bo saharski prah, ki ga veter prinese v Evropo, radioaktiven, navaja oe24. 

Znanstveniki poudarjajo: saharski prah, ki ga veter prinese v Zahodno Evropo, vseeno ne predstavlja zdravstvenega tveganja zaradi radioaktivnega sevanja. 

93-letni meteorolog, ki je nekoč preživel zimo na Kredarici: "Nepredstavljivo je, kako je meteorologija danes napredovala" (FOTO in VIDEO)

Novo na Metroplay: Zemlja omogoča, da se zgodi čarovnija | N1 podkast s Suzano Lovec