Za nami je nadpovprečno topla zima, nato je sledil vremenski preobrat. Kako zelo so nizke temperature poškodovale sadna drevesa?
Nadpovprečno toplo vreme v minulih tednih je povzročilo zelo zgoden vegetacijski razvoj. Cvetoča sadna drevesa pa so bila davi marsikje podvržena temperaturam pod ničlo, najbolj na Gorenjskem, Kočevskem in Notranjskem.
O večji škodi ni mogoče govoriti
Zagotovo so kakšne poškodbe na brstih in cvetovih, je dejala agrometeorologinja Andreja Sušnik z Agencije RS za okolje (Arso).
Sadno drevje se je začelo zelo zgodaj odpirati v večjem delu Slovenije, ponekod kar nekaj tednov prezgodaj glede na dolgoletno povprečje, je dogajanje v naravi opisala agrometeorologinja.
"Ker pa sta marec in april za naš podnebni prostor še vedno obdobje, ko imamo veliko možnost vdora hladnega zraka, potem sovpadanje zgodnjega fenološkega razvoja in hladnega zraka lahko povzroči pozebe brstov oziroma odprtih cvetov," je spomnila.
Burno vremensko dogajanje
Minuli konec tedna smo imeli pri nas najprej burno vremensko dogajanje z močnim vetrom in ponekod sodro, snegom in obilnim dežjem, davi pa nato v večje delu Slovenije temperature pod ničlo. "Najbolj hladno je bilo na Gorenjskem, kjer se je v alpskih dolinah ohladilo pod minus pet stopinj," je izpostavila Sušnikova.
Sicer pa so skoraj povsod v nižinskem delu Slovenije bile temperature pod ničlo, razen na Obali in na severovzhodu države. Lokalno so bile temperature, kot vedno, odvisne od posamezne lokacije in tamkajšnjih pogojev, tako da je težko enoznačno oceniti vpliv nizkih temperatur na sadno drevje v celotni državi.
Kako kaže češnjam?
Izpostavljeni so koščičarji, torej marelice, breskve, slive in češnje. Med drugim so po besedah agrometeorologinje marelice v različnih fazah cvetele že v večjem delu Slovenije. Fenološki razvoj se je začel tudi že pri pečkarjih, torej jablanah in hruškah.
"Tam, kjer je razvoj že napredoval in so temperature zdaj padle pod minus dve ali minus tri stopinje, tam zagotovo bodo kakšne poškodbe na brstih oziroma cvetovih," je ocenila. Za pozebe nekako drži, da če so polno odprti cvetovi koščičarjev in pečkarjev, se pri temperaturah, nižjih od minus dve stopinji, opazijo poškodbe, je dejala na splošno.
Med drugim je sadjar Bogdan Slokar iz Lokavca pri Ajdovščini, ki ima nasad češenj, v petek povedal, da so prve češnje v polnem cvetu, poznejše sorte pa se šele pripravljajo na cvetenje.
Potrebovale bi še kakšnih 10 do 14 dni lepega sončnega vremena, da bi cvetove čebele tudi oplodile.
Bodo jutra še tako mrzla?
Te kažejo, da bodo tudi v torek zjutraj temperature marsikje pod ničlo, lahko pa lokalno veter ali oblačnost nekoliko omilita padec temperatur. Kasneje v tem tednu naj zjutraj ne bi bilo več negativnih temperatur.
Po podatkih Arsa je bilo med drugim danes ob 7. uri v Ratečah minus 5,1 stopinje, v Postojni minus 3,5 stopinje Celzija, v Kočevju in na brniškem letališču minus tri, v Slovenj Gradcu minus dve in pol, v Celju minus 1,4 stopinje, v Bilju pri Novi Gorici pa minus 0,2 stopinje Celzija. Zaradi nizkih temperatur je Arso za vsa območja države, razen za jugozahod, izdal rumeno vremensko opozorilo za drugo polovico noči z nedelje na ponedeljek.
Tudi za v noči na torek je za drugo polovico noči izdano rumeno vremensko opozorilo zaradi nizkih temperatur za vso državo, razen za jugozahod.