N. V. | 29. 8. 2023, 17:33 | Vir: STA
Del Slovenije je zajela huda nevihta s točo: poglejte, kam se premikajo deževni oblaki (radarska slika padavin)
Po spletu že krožijo grozljive fotografije razdejanja, ki ga povzroča nevihta.
Agencija Republike Slovenije za okolje je za Podravje, Pomurje, Notranjsko in Ljubljano z okolico izdala vijoličasto opozorilo zaradi velike verjetnosti pojavljanja toče. Ponekod po Sloveniji že pada sodra in manjša toča. O toči poročajo iz okolice Murske Sobote, Mura pa že narašča.
Močno deževje je v tudi okolici Ljutomera (Radoslavci) poskrbelo za porast hudournikov, voda je zalila številne ceste.
O hudi uri prav tako poročajo iz Koroške. Ponekod na Koroškem še vedno močno dežuje, o težavah zaradi nalivov poročajo iz Slovenj Gradca, Dravograda, Radelj ob Dravi in s Prevalj, kjer so na terenu tudi številni gasilci. Meteorna voda zaliva kleti in objekte. Po navedbah občanov so težave tudi na cesti. V Črni na Koroškem niso zabeležili težav, reka Meža ima namreč po zadnjih poplavah zelo razširjeno strugo.
Preventivno sta do preklica zaradi grozečih plazov še vedno zaprti državni cesti Dravograd-Ravne na Koroškem in Dravograd-Libeliče, kjer je plaz še posebej obsežen. Dodatni plazovi sicer vodjo slovenjgraškega centra za obveščanje skrbijo tudi v večernih urah, saj so napovedane obsežnejše padavine. Gasilci v regiji so zato še naprej v pripravljenosti na intervencije. Medtem je Arso rdeče hidrološko opozorilo, ki je bilo za danes izdano za Koroško, popoldne spremenil v eno stopnjo manj nevarno opozorilo, in sicer v oranžno opozorilo.
Nevihte se pojavljajo tudi na Primorskem, precej hudo pa je tudi na Štajerskem. V naselju Lepa Njiva v občini Mozirje poročajo, da je zemeljski plaz odnesel del ceste.
Na območju mariborske izpostave uprave za zaščito in reševanje so do 18. ure zabeležili okoli 40 intervencij v sedmih občinah, največ v Rušah. Poveljnik ruške civilne zaščite Gregor Krofič je povedal, da je meteorna voda zalila kletne prostore več stanovanjskih objektov in nanesla naplavine na cestno infrastrukturo. Poplavljena je glavna cesta v Bistrici ob Dravi, a po njej še vedno poteka promet, cesto v Log je poškodoval plaz.
Poleg Ruš so bila potrebna posredovanja še v občinah Maribor, Kungota, Duplek, Selnica ob Dravi, Rače - Fram in Poljčane, je povedala vodja mariborske izpostave uprave za zaščito in reševanje Ivanka Grilanc. V večini primerov so morali gasilci črpati vodo iz zalitih kleti, v Dupleku pa med drugim odstraniti podrto drevo in v Poljčanah posredovati zaradi odkrite strehe objekta. V Pesnici je deževje podrlo šotor gospodarske družbe.
Vremenska postaja Maribor-Vrbanski plato je med 16.30 in 17. uro zabeležila močan naliv, v katerem je padlo 23 milimetrov padavin. "Ob tem lahko narastejo hudourniški vodotoki. Padavinsko območje bo kmalu zapustilo Slovenije, novih močnejših padavin na tem območju nekaj časa ne bo," sporočajo z Agencije RS za okolje (Arso).
Drava se razliva le na običajnih površinah, drugod ostaja znotraj svoje struge. Pretoki na hidroelektrarnah se po podatkih Dravskih elektrarn Maribor (DEM) gibljejo do največ 890 kubičnih metrov na sekundo.
Kot v najnovejšem hidrološkem poročilu navaja Arso, bo Drava poplavljala tudi zvečer in ponoči. Danes zvečer in ponoči bo predvidoma narasla Mura, ki se bo prav tako po pričakovanjih razlivala znotraj protipoplavnih nasipov. Tudi hudourniški vodotoki, zlasti v Podravju in porečju Savinje, bodo popoldan in ponoči še naraščali. Zaradi spremenjenih odtočnih razmer lahko reke in hudourniki v porečjih Meže in Savinje poplavljajo na neobičajnih območjih.
Kam se pomikajo nevihtni oblaki?
Do srede zjutraj bo v večjem delu Slovenije deževno, občasno se bodo pojavljali tudi nalivi, ponekod bo tudi grmelo. Težišče padavin bo v vzhodnem delu Slovenije, predvsem na območjih koroške, savinjske in podravske regije ter Zasavja. Na teh območjih lahko v 24 urah pade od 50 do 80, lokalno pa tudi blizu 100 litrov na kvadratni meter. Nalivi bodo ponekod lahko dolgotrajni, ne pa ekstremno močni, poroča Agencija Republike Slovenije za okolje.
Zaradi možnosti poplav in plazov je Arso za Koroško izdal rdeče opozorilo. Ob že namočenem terenu se namreč poleg poplav lahko pojavijo zemeljski plazovi. Nevarnost plazov je večja na območjih, ki so že bila prizadeta v ujmah v začetku avgusta, v večjem delu države pa obstaja možnost proženja plazov tudi tam, kjer se do zdaj še niso prožili, je na današnji novinarski konferenci Arsa opozoril direktor geološkega zavoda Miloš Bavec. Opozoril je tudi, da povečana nevarnost plazov ne bo izginila s koncem dežja, ampak bo najverjetneje ostala še nekaj dni.
Pripravite se najhuje, predvsem pa spremljajte radarsko sliko padavin. Tako boste lahko spremljali smer potovanja padavin in morebitne spremljajoče nevihte:
Meteorologi trdijo, da se bo v sredo čez dan vremensko dogajanje umirjalo, le na jugu države bodo še možne krajevne plohe in nevihte. V drugi polovici tedna kaže na deloma jasno vreme brez večjih vremenskih posebnosti, napoveduje Arso.
Novo na Metroplay: “Ljudje mislijo, da je podjetništvo bogastvo brez truda!” | Marko Verdev