31. 5. 2024, 11:20 | Vir: STA

Najhujšega še ni konec: prihajajo močnejše nevihte, reke naraščajo (izdano oranžno opozorilo za vso državo)

Alen Milavec/Bobo

V večjem delu Slovenije bo padlo 40 do 80 litrov na kvadratni meter, obstaja tudi nevarnost zemeljskih plazov.

Agencija RS za okolje (Arso) opozarja, da lahko danes pričakujemo razvoj neviht močnejše narave. Ob nevihtah z nalivi bo verjetno tudi hitro naraščanje in razlivanje hudourniških vodotokov in manjših rek ter zastajanje padavinske vode. Posamezni vodotoki lahko tudi poplavijo. Arso je zato za celotno državo izdala oranžno opozorilo.

Žiga Živulović j.r./Bobo

Jugozahodni veter bo prinesel več vlage

Po podatkih Arsa bo večja verjetnost poplav ob vodotokih s povirji na območjih Škofjeloškega in Polhograjskega hribovja, Kamniško-Savinjskih Alp, Zasavja in Pohorja. V severovzhodni Sloveniji je namočenost tal že velika, kar bo pospešilo površinski odtok.

Jugozahodni veter bo prinesel tudi več vlage in energije za dolgotrajno proženje neviht, izključena ni niti toča, poleg nalivov pa bo prisoten nevihtni piš, poroča spletni portal Neurje.si. Zaradi močne premočenosti tal obstaja tudi velika verjetnost proženja zemeljskih plazov, dodajajo.

Bor Slana/Bobo

Prebivalci naj bodo pozorni na dogajanje

Tudi Geološki zavod Slovenije opozarja na povečano nevarnost za nastanek zemeljskih plazov in reaktivacijo zemeljskih plazov, ki so nastali ob ujmi avgusta lani. Prebivalce opozarjajo, naj bodo pozorni na dogajanje na plazovih in na pojavljanje sprememb na tleh, objektih ter pobočjih in upoštevajo navodila, ki jih je posredovala civilna zaščita, še posebej, če je bila odrejena evakuacija. Zlasti naj bodo pozorni na pojavljanje svežih razpok, posedanje in zdrse zemljine ter na površinsko zastajanje vode.

Dopoldne bodo naraščale večje reke, ki bodo povečini hitro dosegle velike pretoke, poroča Arso. Reka Drava se lahko v soboto ob povečanem dotoku iz Avstrije ter povečanih lokalnih dotokih razlije na običajnih poplavnih območjih. Sicer se bodo v soboto hidrološke razmere umirjale, še napovedujejo.

Pričakujejo 40 do 80 litrov na kvadratni meter

Deževje, ki je bilo zjutraj najmočnejše na jugozahodu države in na območjih ob hrvaški meji, se sicer postopno seli proti severovzhodu države. Največ padavin je padlo v zaledju slovenske Istre, in sicer okoli 100 litrov na kvadratni meter. Tudi reke so najbolj narasle v slovenski Istri, tekom dneva se bo naraščanje rek razširilo še na druge dele države.

Precej padavin je padlo tudi na Ilirskobistriškem in ob Kolpi. Drugod po Sloveniji količine padavin niso bile tako velike, v večjem delu Slovenije pa bo danes po pričakovanjih padlo 40 do 80 litrov na kvadratni meter, je povedal meteorolog iz Agencije Republike Slovenije za okolje (Arso) Brane Gregorčič.

Arso/posnetek zaslona

Velja oranžno vremensko opozorilo

Po Gregorčičevih navedbah danes še velja razglašena oranžna stopnja vremenskega opozorila pred močnejšimi nalivi oziroma večjo količino dežja, že od sobote naprej pa bo bistveno bolje.

Hidrolog z Arsa Janez Polajnar je povedal, da so hidrološke razmere skladne s pričakovanji. Reke najbolj naraščajo na območju slovenske Istre, tam nekatere tudi poplavljajo, prav tako so pričele naraščati tudi druge reke, zlasti v jugozahodni in pa južni Sloveniji, vendar bolj umirjeno kot kot tiste v slovenski Istri.

Facebook/Marijan Španer

Kje bodo reke najbolj narasle?

Naraščanje rek bo po besedah Polajnarja čez dan najbolj izrazito na območju Dolenjske, na območju Notranjske in osrednje Slovenije. Popoldne in proti večeru bodo močneje narasle tudi reke v vzhodni Sloveniji.

"Ob teh močnejših nalivih lahko pride tudi do zastajanja padavinske vode in do hitrega naraščanja takšnih manjših hudourniških vodotokov," je dejal Polajnar. Postopno umirjanje pa hidrologi pričakujejo v soboto čez dan.

Novo na Metroplay: “Ljudje mislijo, da je podjetništvo bogastvo brez truda!” | Marko Verdev