Prilagoditi se bomo morali na nove vremenske razmere. Jesen bo namreč prinesla nove izzive.
Vremenske razmere so se začele umirjati – tako v severozahodni Sloveniji kot drugje po državi, je v Odmevih povedal Janez Polajnar, hidrolog z Agencije Republike Slovenije za okolje.
Se pa je pokrajina zaradi obilnega deževja in vetra na nekaterih delih porečij korenito spremenila. Spremembe bodo ostale z nami še nekaj časa.
V prihajajočem času bodo ta območja bolj ranljiva, kot so bila prej. V jesenskem obdobju in v prihodnjem letu bomo morali živeti s preoblikovano naravo, voda pa bo na nekaterih delih porečij odtekala na drugačen način. Morali se bomo prilagoditi. Tako na spremenjeno pokrajino kot tudi na vedno večje vremenske skrajnosti.
Kaj nas čaka septembra?
Od četrtka najprej se bo vreme stabiliziralo, imeli bomo lepše vreme. "Kaj nam bo prinesla jesen, bomo še videli. Smo pa soočeni z vidnim vplivom klimatskih sprememb na vodni krog v Sloveniji," Polajnar opozarja na vremenske skrajnosti.
Lansko leto smo imeli rekordno suho poletje, letošnje poletje bo najbolj namočeno poletje v času meritev. Skrajnosti nas bodo spremljale tudi v prihodnje, pravi hidrolog.
Čeprav je letos narava pokazala obe skrajnosti, so na Agenciji Republike Slovenije za okolje pripravili projekcije do leta 2100. Nakazujejo, da bo v Sloveniji vse več sušnih poletij: "Se pravi, da bo več poletij s sušnimi razmerami kot z mokrimi razmerami." Glavnina padavin bo v prihodnjih letih v jesensko-zimskem obdobju, smo poročali.