Meteorolog iz Agencije Republike Slovenije za okolje je za Metropolitan.si razkril, koliko vročinskih valov še lahko pričakujemo to poletje.
V zadnjih poletjih je v Sloveniji vedno več vročinskih valov. V zadnjih letih smo beležili od tri do pet vročinskih valov, medtem ko smo v 20. stoletju po navadi le enega ali največ dva – včasih pa celo nobenega.
Tudi letos smo že bili priča vročinskemu valu. Že v juniju smo beležili prvi letošnji vročinski val, ki pa ni trajal dolgo – v večini krajev okoli štiri dni. Najvišjo temperaturo, 35,5 stopinje Celzija, so vremenoslovci 21. junija izmerili na letališču Cerklje ob Krki.
Naslednji vročinski val pričakujte že čez nekaj dni
Kot smo poročali, se nam od sobote ali nedelje naprej obeta nov, prvi julijski vročinski val. Kako dolgo bo trajal, še ni moč zanesljivo napovedati, saj se napovedi še spreminjajo. Branko Gregorčič, meteorolog iz Agencije Republike Slovenije za okolje, pa je za Metropolitan.si povedal, da bo vročinski val verjetno vztrajal vsaj do sredine prihodnjega tedna.
https://www.metropolitan.si/vreme/vreme-vrocinski-val-visoke-temperature-plohe-nevihte-arso/
"Najverjetneje bo dokaj podoben junijskemu – najvišje pričakovane temperature bodo v prvih dneh prihodnjega tedna lahko okoli 35 stopinj Celzija," je razkril.
Koliko vročinskih valov bomo še imeli to poletje?
Koliko vročinskih valov bo prineslo to poletje, žal ni možno zanesljivo napovedati, a Gregorčič meni, da ji bo vsaj še nekaj. Napovedi za naše območje namreč do konca poletja obetajo nadpovprečne temperature. A meteorolog miri, da letos vsaj ne bo tako huda suša, kot smo ji bili priča lani: "Hude suše letos ni predvidene."
Priporočila za lažje prenašanje dolgotrajne vročine
Vročina lahko povzroči številne škodljive vplive na zdravje, zlasti pri občutljivejših skupinah prebivalstva. Z upoštevanjem napotkov za ravnanje v obdobju visokih temperatur lahko škodljive vplive omilite ali preprečite.
Priporočamo senčenje bivalnih prostorov podnevi in zračenje le ponoči in zjutraj – pa seveda uživanje manj kalorične hrane in čim manj sladkih napitkov. Nesladkana limonada prav prijetno odžeja.
Ne pozabite na zaščito pred soncem. V času njegove največje moči – med 10. in 17. uro – poiščite senco. Zaščitite se s sončnimi očali, pokrivalom za glavo, primernimi oblačili ter s širokospektralno zaščitno kremo (z zaščito pred UVA in UVB žarki) s sončnim zaščitnim faktorjem najmanj 30. Nacionalni inštitut za javno zdravje priporoča, da s kremo zaščitite kožo, ki ni pokrita z oblačili – obraz, uhlji, hrbtišča rok ...
Ne pozabite, da se v vročini hrana hitreje pokvari. Bodite pozorni na varnost hrane, ki jo uživate in pravilno ravnajte s hrano.
Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"