Dr. Katja Dular, specialistka klinične psihologije iz Univerzitetnega rehabilitacijskega inštituta Soča, je za MMC RTV Slovenija spregovorila o vzniku posttravmatskih stresnih motenj v splošni populaciji, ki so povezane z epidemijo.
Posttravmatska stresna motnja, ki jo psihologi in psihiatri že zaznavajo v splošni populaciji, se kaže s ponavljajočimi se nočnimi morami, vsiljivimi spomini na travmatične dogodke, nemirnostjo, razdražljivostjo in tesnobnostjo.
"Raziskave, ki so jih delali lani, so pokazale, da je bilo v splošni populaciji kot odziv na epidemijo zaznati 26 odstotkov ljudi s posttravmatsko stresno motnjo in 23 odstotkov s stresom, vezanim na covid-19."
Dr. Katja Dular ob tem še opozarja, da so posttravmatska stresna motnja in stresni odzivi dolgoročni rizični dejavnik za razvoj depresije, anksioznosti in raznih odvisnosti od alkohola ali drog (s katerimi si ljudje blažijo anksioznost in tesnobnost).
"Ob tem te negativne emocije vplivajo tudi na manjšo odzivnost imunske funkcije ter uničijo ravnovesje psiho-fizioloških mehanizmov, zato smo še bolj dovzetni, da bomo že ob manjšem stiku z infektom zboleli."
Priporočamo v branje (in ravnanje):
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih