Zdravje Promocijsko sporočilo

Atrofija mišic – vzroki, posledice in najboljše rešitve

21. 2. 2025, 07:30
Deli
Atrofija mišic – vzroki, posledice in najboljše rešitve (foto: Medicofit)
Medicofit

Ste opazili, da so vaše mišice nekoliko šibke, gibanje pa postaja vse težje? Atrofija mišic je resna težava, ki lahko prizadene vsakogar– tako posameznike s sedečim načinom življenja kot tudi aktivno populacijo.  

Gre za postopno izgubo mišične mase, ki je posledica neaktivnosti, staranja, nevroloških bolezni ali dolgotrajnega mirovanja. Posledice niso zgolj estetske – oslabljene mišice namreč prinašajo občutek zmanjšanje moči, slabše stabilnosti, večje možnosti poškodb ter slabšo kakovost življenja.

Morda vas bo presenetilo, da atrofijo lahko uspešno obvladujemo s konzervativnimi metodami zdravljenja! Ključ do uspeha se namreč skriva v kombinaciji ciljanih vaj, pravilne prehrane in strokovno vodene fizioterapije, ki jo ponujajo v sodobni kliniki Medicofit!

V nadaljevanju bomo raziskali najpogostejše vzroke mišične atrofije, kakšne so posledice ter katere rešitve so najbolj učinkovite za povratek k normalnemu gibanju!

Skeletne mišice – naravni vir energije!

Mišice predstavljajo največjo zalogo beljakovin v telesu in imajo ključno vlogo pri presnovi ter ohranjanju energije v obdobjih telesnega stresa, kot je rak, sepsa, hude opekline in srčno popuščanje.

V takšnih stanjih telo razgrajuje mišične beljakovine v aminokisline, ki jih lahko uporabijo različni organi, vključno s srcem, jetri in možgani. Vendar pa pretirana razgradnja mišičnih beljakovin vodi v mišično izgubo ali kaheksijo, ki lahko resno ogrozi organizem in vodi v smrt. 

Izguba mišične mase poslabša prognozo različnih bolezni in zmanjša učinkovitost številnih terapij!

Kaj je mišična atrofija?

Mišična atrofija je proces zmanjšanja mišične mase zaradi krčenja mišičnih celic, kar se zgodi zaradi izgube organelov, citoplazme in beljakovin. 

Stanje lahko nastane zaradi različnih dejavnikov, vključno z dolgotrajno neaktivnostjo, nevrološkimi boleznimi, hormonskimi neravnovesji in pomanjkanjem hranil.

Mišična vlakna počasi slabijo, se krčijo in izgubljajo svojo maso, kar vodi v zmanjšano telesno moč in funkcionalnost!

Mišice za ohranjanje mase in moči potrebujejo stalno stimulacijo. Če določenih mišičnih skupin dlje časa ne uporabljamo, telo začne mišična vlakna razgrajevati, saj jih prepozna kot ''neuporabno tkivo''. 

Atrofija mišic – vzroki, posledice in najboljše rešitve
Medicofit

Zanimivo je, da že po nekaj tednih neaktivnosti lahko pride do vidne izgube mišične mase, še posebej pri starejših ljudeh ali pacientih po operaciji!

Ali ste vedeli, da obstajata dve glavni vrsti atrofije mišic; ti. nevrogena in disuse (ne-uporaba) atrofija. Slednja nastane zaradi dolgotrajne neaktivnosti mišic in se najpogosteje pojavi pri ljudeh, ki:

  • dolgo časa ležijo v postelji zaradi bolezni ali poškodbe,
  • imajo sedeč način življenja brez redne telesne aktivnosti,
  • so po operaciji pri gibanju omejeni (npr. po zlomih ali rekonstrukciji vezi) in
  • nosijo mavec ali ortozo, zaradi česar določenih mišičnih skupin dlje časa ne uporabljajo.

Druga oblika je znana pod imenom nevrogene atrofije – hujše oblike, ki nastane zaradi okvare ali bolezni živčnega sistema, ki prepreči normalno delovanje mišic. Pojavlja se pri boleznih, kot so multipla skleroza, ALS (amiotrofična lateralna skleroza), možganska kap ter pri poškodbah hrbtenjače ali perifernih živcev.

V obeh primerih mišice zaradi pomanjkanja dražljajev in aktivnosti postopoma izgubljajo volumen, moč in vzdržljivost, kar vodi v resne funkcionalne omejitve!

Kako prepoznati, da gre za atrofijo?

Atrofija mišic se razvija postopoma in dolgo lahko ostane neopažena, dokler ne začne bistveno vplivati na izvedbo vsakodnevnih aktivnosti.

Pacienti klinike Medicofit ob uvodnem diagnostičnem pregledu najpogosteje poročajo o opaznem zmanjšanju mišične mase na določenih delih telesa, predvsem na nogah in rokah. S tem povezano slabšanje mišične moči otežuje osnovna opravila, kot so vstajanje s stola, hoja po stopnicah ali dvigovanje predmetov.

Atrofija mišic – vzroki, posledice in najboljše rešitve
Medicofit

Poleg tega se pojavi hitrejša utrujenost pri telesnih aktivnostih, saj mišice ne zmorejo več zagotavljati enake vzdržljivosti kot prej. Mnogi bolniki opažajo tudi težave z ravnotežjem, kar povečuje tveganje za padce in posledične poškodbe. 

Zaradi spremenjene drže in kompenzacijskih vzorcev gibanja se pogosto pojavijo tudi bolečine v sklepih in hrbtu, saj oslabljene mišice telesu ustrezne opore ne zagotavljajo več!

Vse težave lahko pomembno vplivajo na kakovost posameznikovega življenja, zato je pravočasno prepoznavanje simptomov in ustrezno ukrepanje ključnega pomena za preprečevanje nadaljnjega poslabšanja. 

Kako preprečiti in upočasniti mišično atrofijo?

Da bi atrofijo uspešno preprečili ali upočasnili, je ključno, da mišice ostanejo aktivne. Pri tem ima osrednjo vlogo redna telesna vadba, prilagojena posameznikovim sposobnostim. Vaje za moč in stabilizacijo ne spodbujajo le rast mišičnega tkiva, temveč izboljšujejo tudi splošno gibljivost in vzdržljivost telesa. 

Ko se atrofija že pojavi, na žalost zgolj splošna vadba ni dovolj – potrebna je strokovno vodena fizioterapija, katero ponujajo v vodilni kliniki Medicofit!

Specialna fizioterapija klinike Medicofit

Cilj fizioterapije pri mišični atrofiji je postopna aktivacija oslabljenih mišic, preprečitev nadaljnjega slabšanja moči in obnova mišične vzdržljivosti.

V začetni fazi rehabilitacije je ključno ustvariti pogoje za regeneracijo mišičnega tkiva. Pri tem imajo pomembno vlogo sodobne instrumentalne metode, ki spodbujajo mišično aktivacijo. 

V kliniki za obravnavo atrofičnih mišic uporabljajo učinkovito HiTop elektrostimulacijo, ki omogoča globoko aktivacijo mišic, pospešuje regeneracijo in izboljšuje povezavo med mišicami in živčnim sistemom!

Ker mišice po obdobju neaktivnosti pogosto ne zmorejo prenašati večjih obremenitev, so sprva v ospredju izometrične vaje, pri katerih mišica deluje brez vidnega premikanja sklepa, kar omogoča varno krepitev brez tveganja za dodatne poškodbe. 

Ko mišice pridobijo na osnovni moči, se rehabilitacija osredotoči na aktivno gibanje. Uvedejo se dinamične vaje z minimalno obremenitvijo oz. lastno težo, priporoča pa se tudi uporaba elastičnih trakov, terapevtskih žog in lažjih uteži. 

V osrednji fazi rehabilitacije ima pomembno vlogo kineziolog, ki se osredotoča na progresivno povečanje obremenitve in odpravo gibalnih neravnovesij. Z analizo gibanja identificira mišične primanjkljaje in kompenzacijske vzorce ter pripravi načrt vaj, ki ciljno krepijo oslabljene mišične skupine.

Atrofija mišic – vzroki, posledice in najboljše rešitve
Medicofit

V poznejših fazah se terapije osredotočajo na izboljšanje vzdržljivosti in funkcionalnosti mišic, ki so ključne za normalno izvedbo vsakodnevnih nalog. Pomemben del te faze predstavlja stabilizacijska vadba, ki vključuje vaje na nestabilnih površinah, kar dodatno aktivira globoke mišice in izboljša kontrolo gibanja. 

Pri naprednejših programih se s pacienti izvajajo tudi pliometrične vaje, ki so osredotočene na eksplozivno moč in hitrost mišične kontrakcije, kar je še posebej pomembno pri posameznikih z večjimi funkcionalnimi zahtevami.

Poleg vaj za moč in stabilizacijo ima fizioterapija pri mišični atrofiji tudi pomembno preventivno vlogo. Strokovnjaki klinike poskrbijo, da se pacient nauči specifičnih vaj, ki jih po zaključku rehabillitacije lahko vsak dan izvaja tudi v domačem okolju.   

Kako ohraniti funkcionalne mišice?

Za ohranjanje močnih in zdravih mišic je ključna kombinacija vadbe za moč in vzdržljivostnih aktivnosti. Redna telesna dejavnost ne preprečuje le mišične oslabelosti, temveč izboljšuje tudi telesno funkcijo, zmanjšuje tveganje za poškodbe ter omogoča aktivno in brezskrbno življenje.

Poleg vadbe sta pomembni tudi uravnotežena prehrana in zadostna hidracija, saj mišice za optimalno delovanje potrebujejo hranila in tekočino. 

S pravilnim pristopom ter strokovno podporo lahko ohranite močne, zdrave mišice ter uživate v življenju brez bolečin in omejitev! Ne odlašajte in se na posvet v kliniko Medicofit naročite še danes!

VIRI

Bonaldo P, Sandri M. Cellular and molecular mechanisms of muscle atrophy. Dis Model Mech. 2013 Jan;6(1):25-39. doi: 10.1242/dmm.010389. PMID: 23268536; PMCID: PMC3529336.

Yin, L., Li, N., Jia, W., Wang, N., Liang, M., Yang, X. in Du, G. (2021). Skeletal muscle atrophy: From mechanisms to treatments. Pharmacological Research, 172, 105807. https://doi.org/10.1016/j.phrs.2021.105807

Sartori, R., Romanello, V. in Sandri, M. (2021). Mechanisms of muscle atrophy and hypertrophy: implications in health and disease. Nature Communications, 12(1), 330. https://doi.org/10.1038/s41467-020-20123-1