19. 2. 2022, 09:19
Bližnji so za nesrečo izvedeli na internetu (resnična zgodba Matica Novaka)
Na križišču Slovenske in Dunajske ceste v Ljubljani je 5. junija 2019 okoli 9. ure močno počilo. Eden od udeležencev nesreče je bil reševalec na motorju, Matic Novak, ki je bil ravno takrat na nujni vožnji. Hude posledice nesreče so zahtevale dolgotrajno rehabilitacijo, Matic pa si je nato moral priti na jasno z bolečo resnico: kdo je, če ni reševalec na motorju?
Ker se je nesreča zgodila na delovni dan na enem večjih prometnih križišč v Ljubljani, je bilo tam ogromno ljudi, kaj hitro so fotografije preplavile tudi družbena omrežja in medije. Matičevi svojci so tako za to, kar se je zgodilo, izvedeli na internetu.
“Predstavljajte si, da zagledate svojega bližnjega, sina, partnerja, kako leži na tleh, zraven popolnoma sesut motor, ti pa si brez konkretnih informacij, kaj se je zgodilo. Skozi glavo ti gre samo ena misel: Ali je živ? Jaz sem negibno obležal na tleh, in videti je bilo, da ne bo vse v redu.”
Prometno nesrečo, ki mu je spremenila življenje, je sprva nenavadno dobro sprejel.
Travma je prišla za njim
V UKC Ljubljana, kjer se je zdravil, so mu dodelili psihologa, a sta po petih minutah ugotovila, da se nimata o čem pogovarjati. “Delovalo je, kot da se me zadeva sploh ni dotaknila. In ko se vrnem v spominu, se me takrat res ni, saj sem bil močno hvaležen za drugo priložnost, za to, da lahko še živim,” se je vrnil k prvim občutkom po nesreči.
Resnična psihična stiska je prišla za njim, ko se je moral soočiti z izgubo stvari, ki so mu do takrat pomenile največ.
“Služba v vojski, funkcionalnost moje roke, ugotovitev, da ta ne bo nikoli več ista, kot je bila pred nesrečo, imel sem težave z nogo, izgubil pa sem tudi vse aktivnosti, ki sem jih počel pred nesrečo. Takrat je prišla druga realnost, novo življenje.”
Pol leta ali leto po nesreči se je Matic začel soočati s psihičnimi posledicami travme. Bilo je tako hudo, da se je po pomoč obrnil na dnevni oddelek psihiatrične klinike, kjer so mu pomagali s pogovorno terapijo in ga naučili nekaj psiholoških tehnik, s katerimi naj bi lažje obvladoval posttravmatska čustvena stanja, a tiste notranje gotovosti, da 'bo še vse v redu', ki je bila pred nesrečo tako samoumevna, še vedno ni bilo.
Fizično bolečino potrpiš, psihična pa je čisto nekaj drugega
Matic Novak je v pričanju za info N1 nato spregovoril o najtežjem delu dolgega okrevanja po nesreči.
“Da se odmisliti del fizične bolečine, a ko pride do psihične, tega ne moreš nikakor omiliti. Vedel sem, da bom moral pljuniti v roke in začeti delati.”
Matic se je intuitivno zatekel k stvarem, ki so mu vedno prinesle dobro počutje pred nesrečo, in ob tem ugotovil, da ga pomirja narava. K sebi ga je vlekla predvsem voda.
“Usedel sem se ob kakšnem žuborečem potoku in opazoval, kakšne misli me bodo preplavile. To sem naredil čisto spontano, nikjer se nisem učil meditacije,” je dejal. Ta terapija, ki si jo je zase izbral sam, je trajala. “Sprostilo se je ogromno nerazčiščenih travm, tega je bilo res veliko, a zadal sem si cilj, da to moram speljati.”
Celotno zgodbo o dolgotrajnem okrevanju Matica Novaka, ki si je do danes uspel življenje na novo postaviti, predvsem pa osmisliti onkraj razbitih sanj o reševalcu na motorju, v članku: Zgodba Matica Novaka: zaradi hude nesreče so se mlademu reševalcu sesule sanje