Zamašen nos, smrkanje, vneto grlo in kašelj po sončnem zahodu postanejo veliko intenzivnejši. Zdaj so zdravniki ugotovili, zakaj je tako.
Spet je tu sezona prehladov, gripe in viroz. Povprečna odrasla oseba zboli od dva- do štirikrat na leto. Čeprav se simptomi, kot sta smrkanje, kašelj in utrujenost, lahko pojavijo že čez dan, številni opazijo, da postanejo ti znaki najbolj nadležni prav zvečer.
Zakaj je ponoči vedno hujše?
Znanstveniki pravijo, da je razlogov za to več. Toda večinoma se odgovor skriva v cirkadianem ritmu, bolj znanem kot notranja ura. V bistvu so vse telesne funkcije programirane tako, da ob določenih urah dneva delujejo s polno zmogljivostjo, drugič pa se umirijo.
Ko sonce zaide in telo ugotovi, da se bliža čas za spanje, možgani sproščajo manj stresnih hormonov, kot je kortizol, in črevesju sporočajo, naj upočasni prebavne procese. Toda nekatere imunske celice postanejo bolj aktivne. Te celice so zasnovane tako, da iščejo in uničujejo patogene, kot so virusi, tako da 'boj' sproži vnetje – evolucijsko orodje, ki ubija viruse, a je tudi odgovorno za poslabšanje simptomov prehlada, poroča New York Times. "Imunske celice lahko povzročijo draženje in vnetje, kar na koncu poslabša respiratorne simptome ponoči," je dejal Diego Hijano, specialist za nalezljive bolezni v otroški raziskovalni bolnišnici St. Jude. Padec kortizola lahko težavo dejansko poslabša, saj kortizol učinkovito pomirja vnetje.
Strokovnjaki pa izpostavljajo še en pomemben dejavnik: simptomi kašlja in prehlada so preprosto hujši v ležečem položaju. Razlog je nabiranje sluzi v zadnjem delu grla – težava, ki jo zdravniki imenujejo postnazalno kapljanje. Čez dan je nabiranje sluzi manjši problem, ker gravitacija pomaga pri odvajanju sluzi, ko stojite in se premikate, je dejal Juan Chiriboga-Hurtado, specialist družinske medicine na univerzi Južne Kalifornije Keck Medicine.
Kaj storiti za dober spanec?
Strokovnjaki priporočajo preproste stvari, kot je pitje veliko tekočine čez dan, da razredčite sluz, in uporabo fiziološkega pršila za nos, da odstranite čim več lepljive tekočine. Priporočljiva je tudi uporaba pastil proti kašlju ali pršil za grlo, da zagotovite občutek hlajenja v grlu in pomagate ublažiti dražeče žgečkanje v grlu.
Vendar kašlja ne poskušajte zatreti. "Nima smisla poskušati zatreti kašlja, Kašljate namreč zato, ker telo misli, da se mora znebiti nekega vira draženja," je za Daily Mail dejal Anindo Banerjee, svetovalec za dihala, ki dela v britanski bolnišnici. Zato je najbolje, da prisluhnete svojemu telesu, si zagotovite počitek ter uporabite preproste rešitve za lajšanje simptomov in hitrejše okrevanje.