Številne slovenske bolnišnice zapirajo vrata: zdravniki so zaskrbljeni, nevaren virus se hitro širi

10. 2. 2025, 20:30 | STA/Uredništvo
Deli

Razmere v nekaterih zdravstvenih ustanovah so se že tako zaostrile, da je uvajanje dodatnih omejitev postalo nujno. Številne bolnišnice po Sloveniji ukinjajo obiske.

Porast respiratornih okužb je v zadnjih dneh povzročil dodatne omejitve v zdravstvenih ustanovah po Sloveniji. Zaradi povečanega števila bolnikov s simptomi virusnih okužb so nekatere bolnišnice že uvedle začasne ukrepe za zaščito pacientov in zaposlenih.

Omejitev obiskov v Porodnišnici Ljubljana

Porodnišnica Ljubljana zaradi porasta respiratornih okužb v populaciji omejuje obiske na eno zdravo odraslo osebo. Čas obiskov ostaja nespremenjen, omejitev velja od danes do preklica.

Porodnišnica Ljubljana
V Porodnišnici Ljubljana so omejili obiske.
Tina Kosec/Bor Slana/Bobo

Ukinitev obiskov v Splošni bolnišnici dr. Franca Derganca Nova Gorica

Splošna bolnišnica dr. Franca Derganca Nova Gorica zaradi povečanega števila respiratornih virusnih okužb začasno ukinja obiske na vseh oddelkih z odraslo populacijo. Ukrep velja od danes do preklica.

Splošna bolnišnica dr. Franca Derganca Nova Gorica
Ukinitev obiskov v Splošni bolnišnici dr. Franca Derganca Nova Gorica.
Boštjan Podlogar/STA

Repiratorna obolenja so zdravstvo v Sloveniji spravila na kolena

Povečan priliv bolnikov zaradi respiratornih obolenj se kaže tudi v zdravstvenih domovih po državi. Situacija je konec januarja v ljubljanski enoti splošne nujne medicinske pomoči (SNMP) že prerasla v izredne razmere, smo poročali. Kljub temu ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel zagotavlja, da so zdravstvene ustanove pripravljene na tovrstne razmere.

Repiratorna obolenja

Respiratorna obolenja so široka skupina bolezni, ki prizadenejo dihalni sistem, vključno z nosom, grlom, pljuči in bronhiji. Med najpogostejše respiratorne bolezni spadajo prehladi, gripa, astma, bronhitis in pljučnica.

Virusi in bakterije, ki povzročajo te bolezni, se pogosto prenašajo po kapljicah, ko okužena oseba kašlja, kiha ali govori. To pomeni, da je potencial za hitro širjenje okužb med ljudmi v zaprtih prostorih, kot so bolnišnice, precej visok. 

Številne slovenske bolnišnice zapirajo vrata: zdravniki so zaskrbljeni, nevaren virus se hitro širi
Profimedia

V Zdravstvenem domu Ljubljana posameznikom z virusnimi obolenji svetujejo počitek, pitje zadostne količine tekočin, zniževanje povišane telesne temperature, izogibanje stikom z drugimi osebami oziroma vzdrževanje medosebne razdalje (vsaj 1,5 metra) ter uporabo obraznih mask. "Pri teh obolenjih obisk zdravnika večinoma ni potreben, razen če vročina z drugimi znaki traja do 5 dni," so zapisali.

Kroničnim bolnikom, ki bi se jim bolezen v primeru dodatnega virusnega obolenja lahko poslabšala, svetujejo, da pokličejo oziroma obiščejo izbranega osebnega zdravnika, v primeru njegove odsotnosti nadomestnega zdravnika oziroma pomoč poiščejo v dodatnih ambulantah družinske medicine (nekdanje ambulante za neopredeljene zavarovane osebe).

Največja prevara v trgovinah: opazujte, kaj počnejo zaposleni – to je znak, da vas goljufajo

Novo na Metroplay: Tilen Artač o tem, zakaj je bilo težko imitirati Roberta Goloba in kako v resnici nastane vrhunska imitacija