V mnogih slovenskih domovih je že dolgo ukoreninjeno prepričanje, da so bose noge na hladnih tleh recept za prehlad. Ampak – ali to res drži?
V naših krajih je globoko zakoreninjeno prepričanje, da so bose noge na hladnih tleh lahko "recept za katastrofo". Ampak – ali so bose noge res kakorkoli povezane s tem, da se prehladimo, kot tako vneto žugajo starši?
Raziskava
Pred leti so znanstveniki opravili raziskavo, v kateri so preučevali povezavo med bosimi nogami na hladnih tleh in možnostjo prehlada. Namen raziskave je bil preveriti, ali lahko hladne noge neposredno povzročijo prehlad. V raziskavo so vključili 180 ljudi, ki so jih razdelili v dve skupini.
Ena skupina je imela noge izpostavljene hladnim razmeram: morali so se sezuti in noge dati v vodo, ki je imela -10 stopinj Celzija. Druga skupina je ostala v toplem okolju, nog jim ni bilo treba namakati v vodo, le sezuti so morali čevlje in nogavice.
Nekaj ljudi iz skupine, ki je imela noge v mrzli vodi, je kasneje navedlo, da so v naslednjih petih dneh po raziskavi začeli čutiti simptome prehlada. Je pa bil delež takšnih zelo majhen.
Kdaj in zakaj se ljudje prehladimo?
Ljudje se prehladimo, ker zbolimo za virusi, ki povzročijo okužbo. Torej za samo okužbo potrebujemo povzročitelje okužb, viruse – ni dovolj, da nas zgolj zebe.
Se res lahko prehladimo, če ne nosimo copat?
Če poznamo ta dejstva, je jasno, da obstaja zgolj malenkost večja verjetnost, da boste navajali težave v zvezi s prehladom, če vas kdaj močno zazebe v noge. "Je pa malo verjetno, da bi pa zboleli vsi, ki hodijo bosi oziroma brez copat," je odgovor na to vprašanje v oddaji Radiovedni na Val 202 podal pediater in infektolog v Pediatrični kliniki UKCL Marko Pokorn in tako spodkopal staro prepričanje, ki ga starši tako pogosto omenjajo.
Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"