N.Z. | 5. 9. 2023, 13:24
Brezzobi tiger ali nevarna zver: kako nevarna je nova različica koronavirusa?
Da bi razumeli visoko mutirano različico koronavirusa BA.2.86, imenovano tudi pirola, znanstveniki po vsem svetu izvajajo poskuse. Iz Švedske in Kitajske že prihajajo prvi rezultati.
Ekipi kitajskih in švedskih znanstvenikov sta prišli do podobnih ugotovitev. Nova različica ni nevarna zver, ki bi lahko povzročala (večje) težave.
Po drugi strani pa CNN poroča, da bi se lahko tudi to še spremenilo, ko bodo prišli novi rezultati.
BA.2.86 različica je vzbudila veliko zanimanja, ker je videti radikalno drugačna od katere koli druge različice koronavirusa, ki smo jih videli do zdaj. Nova različica namreč premore več kot 30 sprememb v svojih koničastih beljakovinah v primerjavi s svojim najbližjima predhodnikom, različico BA.2 in XBB.1.5.
Pirola na srečo ni kot omikron
Čeprav je sprva obstajala bojazen, da bi lahko bila ta različica postala tako velika grožnja, kot je v ZDA postal omikron, ki je povzročil največje število hospitalizacij in okužb med pandemijo, prvi rezultati tega ne kažejo.
Različico BA.2.86 so prvič zaznali konec julija, do danes pa se je razširila v vsaj 11 držav. O največji razširjenosti virusa v populaciji med drugim poroča Danska.
Imunski sistem ne prepozna BA.2.86
V prvem nizu poskusov so kitajski znanstveniki prek uporabe krvi cepljenih miši ter cepljenih in nedavno okuženih ljudi ugotovili, da naš imunski sistem vidi BA.2.86 kot čisto nov virus, s katerim še ni imel opravka.
"Na splošno pa se vseeno zdi, da to ni niti približno tako ekstremna situacija, kot je bil pojav omikrona," je dejal raziskovalec Benjamin Murrell in dodal, da naša protitelesa proti tej različici niso povsem nemočna.
Čeprav te zadnje študije premorejo svoje omejitve, strokovnjaki pravijo, da so ti, zgodnji rezultati spodbudni.
Encouraging news. Early lab tests suggest new #COVID19variant BA.2.86 may be less contagious and less immune-evasive than feared https://t.co/My98u7Wi5x
— Pharmacy U (@PharmacyU) September 5, 2023