Patricija Fašalek | 25. 9. 2023, 07:00
Slovenija v primežu nadležnih prehladov: kako se jim izogniti in kako se naravno pozdraviti?
Prehlad je tista nadležna zadeva, ki zelo rada napade naše dobro počutje ravno v času, ko se poletje preveša v jesen, s tem pa se temperature spustijo in naš imunski sistem oslabi. Zaradi prehlada najverjetneje ne bomo obiskali zdravnika, niti ne potrebujemo posebnih zdravil, ki bi nas ponovno spravila pokonci, je pa izjemno neprijetno stanje, čeprav vemo, da bo slej ko prej minilo. Večina prehladov se brez zdravljenja pozdravi v roku od sedem do deset dni, kašelj lahko vztraja malo dlje.
Najboljši način za premagovanje prehlada je, da si med njegovim trajanjem vzamemo čas zase in telesu pustimo, da se samo pozdravi, za lajšanje simptomov in hitrejše okrevanje pa lahko uporabimo domače recepte, ki ne zahtevajo obiska lekarne. Počivajte, pijte veliko tekočine, vlažite zrak v sobi in si spirajte nos s solno tekočino - to so nasveti, ki nam jih da zdravnik prek telefona in ki se nam lahko zdijo neuporabni, ampak kaj če bi namesto nenehnega hitenja in stremenja k neprestanemu dobremu počutju samo pustili, da smo slabo, z vedenjem, da bomo kmalu bolje? Vzemite si čas za počitek, ker bo to pozitivno vplivalo ne le na vaš prehlad, ampak na celotno duševno zdravje.
Katera hrana pomaga pri krepitvi imunskega sistema?
Še preden zbolimo, lahko telesu priskrbimo sestavine, ki jih potrebuje za učinkovito borbo proti virusom. Gre za hrano, ki jo je priporočljivo uživati ves čas, ne le kadar smo že bolni, še posebej dobro pa deluje kot preventiva pred boleznijo in kot naravno opolnomočenje med zdravljenjem prehlada. Vitamin C je stara klasika, ki jo je vredno upoštevati - najdemo ga na primer v paprikah, citrusih, jagodah in paradižnikih. Čili odlično odpira sinuse in pomaga pri izločanju sluzi iz pljuč. Borovnice zdravijo drisko in delujejo kot naravna protibolečinska tableta, ki znižuje telesno temperaturo in omili bolečino. Banana in riž sta dobri živili v času slabosti in driske, hren čisti nosnice, čebula pa lahko celo premaguje bronhitis in druge infekcije. Ne pozabimo še na zeleni in črni čaj, ki delujeta kot naravna antibiotika. Podobno učinkujejo ingver, česen in med, ki jih lahko zmiksamo skupaj in napitek spijemo tako za lajšanje kot preprečevanje prehladov.
Kdaj ne smemo zdraviti simptomov?
Ti neprijetni simptomi, ki nam dražijo grlo in onemogočajo dihanje, imajo svoj namen, in to je spodbujanje procesa zdravljenja. Gre za odziv našega imunskega sistema na tujke v telesu, ko se poda v boj proti bolezni. Vročina je na primer način, s katerim poskuša telo ubiti viruse, ki jih ne želi imeti v sebi. To pomeni, da če preživite dan ali dva z vročino in je ne poskušate zbiti s pomočjo zdravil, boste verjetno prej ozdraveli. Med pozitivne simptome spada tudi kašelj, ki se trudi očistiti dihalne poti in odstraniti sluz, ki v naša pljuča in po drugih delih telesa nosi bakterije, zato mu je dobro pustiti, da opravi svojo nalogo.
Kako pravilno čistiti nos?
Slana voda pomaga razbijati zamašenost v nosu in odplakniti virusne dele iz nosu. Med najbolj popularne recepte za solno raztopino, ki nam pomaga ohranjati nosno higieno ob prehladu, spada ta recept: zmešajte 1/4 čajne žličke soli, 1/4 čajne žličke jedilne sode bikarbone in 250 mililitrov destilirane oziroma predhodno zavrete vode. Vzemite brizgo, jo napolnite s tekočino in si vodo popršite v nos, nato pa pustite, da se voda odcedi. Postopek večkrat ponovite in poskusite vodo iz ene nosnice spraviti v drugo nosnico, preden voda odteče.
Kako blažiti dražeče grlo?
Grgranje je preprost postopek za lajšanje bolečin v žrelu, na katerega pogosto pozabimo. Grgramo lahko žajbljev čaj, da pomirimo razdraženo grlo, začasen pobeg pred bolečino nudi tudi grgranje tekočine, sestavljene iz čajne žličke soli in tople vode štirikrat na dan. Kot močnejše zdravilo lahko uporabite mešanico medu in jabolčnega kisa, če pa vam jabolčni kis ne diši kot nekaj, kar bi zadrževali v ustih, ga zamenjajte za limonin sok. Ob pripravi grgralnega napitka tekočino vedno najprej pogrejemo, da jo lahko dobro premešamo, nato pa shladimo na temperaturo, ki je prijetna za sluznico.
Kako lajšati zamašene sinuse?
Zamašeni sinusi so grozna nadloga, zaradi katere imamo občutek, da nam nič ne more pomagati, da bi se počutili bolje. Poskusite z vročimi ali mrzlimi obkladki, ki jih prislonite na sinuse. Obe temperaturi bi morali opraviti svoje delo, naredite pa jih tako, da brisačo ali pomočite v vodo z želeno temperaturo ali jo postavite v mikrovalovno pečico za nekaj sekund. Med spanjem si glavo podložite še z eno blazino - dvignjena glava pomaga pri odmaševanju nosu.