Uredništvo | 22. 8. 2023, 09:45
Ali cepivo za covid-19 res vpliva na menstrualni cikel? (Raziskovalci pojasnjujejo)
Čeprav učinke virusa covid-19 še vedno proučujejo, so številne raziskave pokazale povezavo med virusom in menstruacijo.
Kmalu po tem, ko so se pojavila cepiva za covid-19, so se začele špekulacije, ki so nakazovale, da lahko cepiva spreminjajo menstrualni ciklus. Številne ženske so pričale, da so njihovi ciklusi po cepljenju neurejeni z močnejšimi krvavitvami in večjimi bolečinami.
Kaj pravijo strokovnjaki?
Raziskava, ki je bila prejšnji teden objavljena v reviji Obstetrics & Gynecology, je pokazala, da okužbe s covidom-19 in cepljenja lahko začasno podaljšajo menstrualne cikle. Študija je ena od prvih tovrstnih, v kateri so bili uporabljeni podatki, pridobljeni s sledenjem v realnem času in ne podatki pridobljeni iz spomina osebe.
"Menstrualno zdravje je v raziskavah in medicini zelo slabo preučeno in zastopano," je v četrtek v izjavi za The Post povedala ena izmed raziskovalk Dr. Alison Edelman, znanstvenica na Univerzi Oregon Health & Science University.
Raziskovalci so uporabili podatke iz aplikacije Clue, eno izmed aplikacij za beleženje menstrualnega ciklusa, pri čemer so bili osebni podatki odstranjeni. Analiza podatkov 6000 uporabnikov aplikacije iz 110 držav je pokazala, da se je po okužbi s covidom-19 ali cepljenju podaljšala dolžina menstrualnega ciklusa, vendar je bila ta sprememba majhna in le začasna.
"To delo je pomembno, da bi zagotovili odgovore, ki lahko pomirijo posameznike, ki imajo menstrualne spremembe po okužbi s covidom-19," meni Edelmanova.
Zakaj je prišlo do spremembe v ciklusu?
Raziskovalci so ugotovili, da so spremembe verjetno posledica odziva imunskega sistema ljudi na virus. Ob tem so opozorili, da se menstrualni cikli lahko spremenijo iz različnih razlogov. Po podatkih Mednarodne zveze za ginekologijo in porodništvo namreč velja, da je sprememba manj kot osem dni znotraj povprečnega 28-dnevnega cikla v mejah normale.
Čeprav učinke virusa covid-19 še vedno proučujejo, so tudi številne druge raziskave pokazale povezavo med virusom covid-19 in menstruacijo.
Podobno kot v študiji, ki temelji na aplikaciji Clue, je tudi študija, ki je bila objavljena lani v reviji Obstetrics & Gynecology, pokazala, da so ženske, cepljene proti virusu covid-19, v primerjavi z necepljenimi ženskami zabeležile zamik pri nastopu menstruacije.
V raziskavi, v kateri je sodelovalo 4000 udeleženk, so rezultati pokazali, da majhna sprememba, ki so jo opazili pri dolžini ciklusa, ni bila posledica cepiva samega, ampak je bila verjetno posledica imunskega odziva telesa na cepivo. Na spremembe pa naj bi po mnenju strokovnjakov vplival tudi stres povezan s pandemijo.
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc