STA/Uredništvo | 22. 2. 2024, 14:58
Nov primer smrti zaradi cepiva proti covidu-19: strokovna komisija potrdila, da je bilo cepljenje za 47-letnico usodno
"Pri gospe Jožici gre za gotovo vzročno zvezo med cepljenjem in škodo, povzročeno na zdravju/smrti osebe," piše v strokovnem mnenju komisije.
Cepivo proti covidu-19 je sicer rešilo na milijone življenj, kljub temu pa je lahko v izjemno redkih primerih vplivalo tudi na trajno poslabšanje zdravja ali celo smrt. Da je cepljenje lahko povezano z rahlo povečanim tveganjem za nevrološke, krvne in srčne bolezni, je nedavno potrdila tudi največja globalna študija cepiv proti covidu-19 do zdaj.
184 vlog za priznanje pravice do odškodnine
Težave z zdravjem ali celo smrt po cepljenju so prijavili tudi nekateri Slovenci. Lani decembra so na ministrstvu za zdravje razkrili, da so leta 2022 prejelo 81 vlog, leta 2023 pa 103 vloge za priznanje pravice do odškodnine za škodo na zdravju ali zaradi smrti. Skupaj so torej v preteklih dveh letih prejeli 184 tovrstnih vlog.
O vsaki prejeti vlogi odloča senat komisije za ugotavljanje vzročne zveze med cepljenjem in škodo na zdravju oziroma med cepljenjem in smrtjo, ki ga imenuje ministrstvo za zdravje. Komisija je do decembra izdala 57 strokovnih mnenj, preostala so bila takrat v končni fazi izdelave.
Do decembra izplačali le eno odškodnino
V primeru, da obstaja vzročna zveza med cepivom in škodo na zdravju, ministrstvo v skladu z zakonom zahteva še mnenje invalidske komisije Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije o tem, ali se škoda na zdravju kaže v resnem in trajnem zmanjšanju življenjskih funkcij. Decembra je bilo takšnih primerov sedem.
Do takrat je ministrstvo za zdravje izdalo 27 odločb na podlagi strokovnega mnenja komisije za ugotavljanje vzročne zveze, a so bile vse, razen ene, kjer so ugotovili povezavo med cepljenjem proti covidu-19 in smrtjo, zavrnilne. Do 14. decembra so za nastalo škodo za smrt zaradi cepljenja proti covidu-19 tako izplačali eno odškodnino v višini 20.000 evrov.
Zdravstvene težave kmalu po cepljenju
V to statistiko pa ni vštet primer Mladena Letnika, čigar žena Jožica je leta 2021 umrla nekaj mesecev po cepljenju s cepivom proizvajalca AstraZeneca, gotovo vzročno povezavo med cepljenjem in smrtjo pa je v strokovnem mnenju potrdila komisija za ugotavljanje vzročne zveze med cepljenjem proti covidu-19 in nastalo škodo, poroča časopis Svet24.
Kot je Letnik povedal za omenjeni medij, se je Jožica cepila maja leta 2021. Le nekaj ur po prejemu cepiva je začela bruhati in imela prebavne težave, po tednu dni pa je izgubila zavest. 47-letnica, ki je bila dotlej zdrava, je naslednjih pet mesecev trpela zaradi različnih simptomov, oktobra istega leta pa je preminila zaradi zastoja srca.
Odgovornost bo terjal s tožbami
Obdukcija je pokazala, da je imela v možganih, pljučih, srcu in ledvicah številne krvne strdke, ki so bili zanjo usodni. Po besedah njenega moža je imela v telesu za več kot 600 gramov strdkov. Letnik je v pogovoru za Svet24 napovedal, da bo za ženino smrt odgovornost v obliki tožb terjal od različnih deleženikov, tudi od proizvajalca cepiva.
V slovenski javnosti sta sicer odmevala še dva primera smrti po cepljenju. V enem je šlo za mlado žensko, ki so jo v ljubljanski klinični center sprejeli konec septembra 2021, a je kljub urgentnemu zdravljenju še isti dan umrla. Pred tem pa je maja 2021 po cepljenju z enakim cepivom v Belgiji zaradi kapi umrla še ena ženska, neuradno naj bi šlo za ženo slovenskega diplomata.