Zdravje Promocijsko sporočilo

Cervikobrahialni sindrom? Bolečine je mogoče odpraviti!

7. 2. 2025, 09:00
Deli
Cervikobrahialni sindrom? Bolečine je mogoče odpraviti! (foto: promocijska fotografija)
promocijska fotografija

Morda občutite dolgotrajno bolečino v vratu, ki se širi proti roki in nikakor ne izgine? Vas mravljinčenje, šibkost ali napetost v zgornjem delu telesa omejujejo pri vsakodnevnih opravilih? Se sprašujete, kaj jih povzroča in kako jih ublažiti s specialno fizioterapijo?

Omenjene težave v vratu so lahko povezane s t. i. cervikobrahialnim sindromom, pri katerem se simptomi, kot so mravljinčenje, šibkost in spremenjeno zaznavanje občutkov, pogosto širijo v roko. 

Če stanja ne obravnavamo pravočasno, lahko to postane kronično in vodi v trajno poškodbo živčnih struktur ter zmanjšanje gibljivosti in funkcionalnosti.

Tovrstne patologije z neinvazivnimi postopki in metodami uspešno obvladujejo v specialni kliniki Medicofit, kjer pacientom ponujajo učinkovite terapije, ki zmanjšujejo pritisk na živce, izboljšajo gibljivost in funkcijo zgornje okončine. 

Kaj je cervikobrahialni sindrom?

Cervikobrahialni sindrom je stanje, pri katerem bolečina in drugi neprijetni simptomi izhajajo iz vratne hrbtenice in se širijo v ramo in roko vse do prstov. 

Gre za težavo, ki nastane zaradi patologij v vratni hrbtenici, kar povzroči spremenjene občutke.

V večini primerov je cervikobrahialni sindrom mogoče uspešno obvladovati s konzervativnimi metodami, med katerimi ima ključno vlogo fizioterapija. Pomembno je, da ob pojavu prvih znakov s specialističnim pregledom ne odlašate, saj pravočasna diagnoza in ustrezno zdravljenje preprečita kronične težave.

Vzroki in dejavniki tveganja

Cervikobrahialni sindrom se pojavi zaradi različnih dejavnikov, ki vplivajo na vratno hrbtenico in bližnje strukture. 

K razvoju sindroma lahko prispeva nepravilna telesna drža, ki jo povzroča dolgotrajno sedenje za računalnikom ter prekomerne obremenitve vratnih in ramenskih mišic, kar vodi v mišično napetost, neravnovesja in bolečino.

Poleg slabe drže lahko k razvoju sindroma prispevajo tudi poškodbe, prekomerne obremenitve pri fizičnih aktivnostih ter kronični stres. Dolgotrajna mišična napetost zmanjšuje prekrvavitev, kar ovira regeneracijo tkiv in povečuje občutljivost za bolečino.

Morda vas bo presenetilo, da tveganje za vnetje in draženje živcev prav tako poveča uporaba vibracijskih ročnih orodij in igranje športa z loparjem.

Natančna diagnoza zahteva temeljito anamnezo, fizični pregled in druge preiskave, saj je bistveno izključiti druge vzroke bolečine, ki vključujejo bolezni srca in pljuč. 

Kako prepoznati cervikobrahialni sindrom?

Cervikobrahialni sindrom se kaže z različnimi simptomi, ki prizadenejo zgornjo okončino. Najpogostejši in najbolj prepoznavni med njimi je bolečina v vratnem delu hrbtenice, ki se širi proti rami in podlakti do prstov. 

Intenzivnost bolečine se med pacienti razlikuje – nekateri jo opisujejo kot topo in globoko, drugi kot ostro, zbadajočo ali celo pekočo.

Prav tako je značilen pojav senzoričnih motenj, kot so mravljinčenje, odrevenelost ali spremenjeno zaznavanje dotika in temperature. Pacienti običajno poročajo o zmanjšanem občutku in občutljivosti roke za dražljaje.

Cervikobrahialni sindrom? Bolečine je mogoče odpraviti!
promocijska fotografija

Eden izmed značilnih znakov, ki jih opazijo pacienti klinike Medicofit, je tudi zmanjšana mišična moč v rokah, kar oteži izvedbo vsakodnevnih opravil, kot so dvigovanje predmetov, držanje skodelice ali tipkanje. 

Zmanjšano mišično moč lahko spremlja tudi občutek togosti v vratu in ramenih, kar dodatno omejuje gibanje in povečuje nelagodje.

Pri pacientih je opaziti tudi prisilni položaj glave in vratu, saj se posameznik podzavestno izogiba položajem, ki sprožijo neprijetne občutke. 

Ob pregledu pogosto ugotovimo tudi povečano občutljivost za pritisk vzdolž živčnih poti, predvsem na mestih, kjer živci potekajo blizu površine kože. Prav tako je značilna prekomerna napetost vratnih mišic.

Kako poteka diagnostika?

Natančna diagnostika cervikobrahialnega sindroma je ključnega pomena za pravilno zdravljenje in dolgoročno reševanje težav. V sklopu diagnoze je treba ugotoviti, ali gre za težave z živčnimi strukturami, mišično-skeletnimi disfunkcijami ali kombinacijo obeh.

Pri natančnejši oceni stanja si terapevti pomagajo s specifičnimi kliničnimi testi, pri katerih pozitiven izid nakazuje na prisotnost cervikobrahialne patologije.

Eden izmed ključnih testov za diagnostiko je Spurlingov test, ki preverja, ali so simptomi povezani s pritiskom na živčne korenine v vratni hrbtenici. Če s testom izzovemo povečanje bolečine in mravljinčenje, je velika verjetnost, da gre za iritacijo ali kompresijo živčne korenine.

Cervikobrahialni sindrom? Bolečine je mogoče odpraviti!
promocijska fotografija

Pomemben je tudi test provokacije živčevja zgornjih okončin (ULNT-1), s katerim testiramo mediani živec, saj ta pogosto sodeluje pri utesnitvi in opisanih simptomih. 

Poleg specifičnih testov je področje vratne hrbtenice treba tudi palpirati in preveriti obseg gibljivosti vratu in ramenskega sklepa.  

Zakaj je pomembna specialna fizioterapija?

K sreči se cervikobrahialni sindrom v večini primerov zdravi konzervativno in obsega zdravljenje z analgetiki, razteznimi vajami, manualno terapijo in kortikosteroidnimi injekcijami. 

Operacija je redko potrebna in indicirana le v primerih hernije diska ali spinalne stenoze, ko konzervativne metode niso uspešne.!

Zdravljenje cervikobrahialnega sindroma tako zajema širok spekter terapij, katerih cilj je učinkovito obvladovanje bolečine, izboljšanje gibljivosti in obnova funkcije zgornje okončine. 

Poleg lajšanja akutnih simptomov je pomembno preprečevanje ponovnih težav in dolgoročno izboljšanje stanja, kar dosežemo s specialno fizioterapevtsko obravnavo.

Fizioterapija s kombinacijo pasivnih in aktivnih terapevtskih metod stabilizira vratno hrbtenico, zmanjšuje obremenitev živčnih struktur in obnavlja normalno funkcionalnost prizadetega področja.

Cervikobrahialni sindrom? Bolečine je mogoče odpraviti!
promocijska fotografija

V kliniki Medicofit se rehabilitacija sprva osredotoča predvsem na vaje za krepitev mišic vratu in ramenskega obroča. Ključne so tudi vaje za izboljšanje motorične kontrole in vzdržljivosti mišic, ki omogočajo boljšo podporo vratnim strukturam ter zmanjšujejo mehanske obremenitve živčnih korenin.

Terapetvska obravnava je celostna, zato poleg manualnih tehnik in ciljnih vaj vključuje tudi sodobno fizikalno terapijo. Med najučinkovitejšimi pri obvladovanju cervikobrahialnega sindroma je predvsem SUMMUS laser, ki lajša bolečino, zmanjšuje vnetje, pospešuje celjenje tkiv in sprošča mišično napetost.

Pozitivne učinke ima tudi nevrodinamika, ki izboljšuje pomičnost in elastičnost utesnjenih živcev.

V kliniki Medicofit se poleg neposrednih terapij strokovnjaki osredotočajo tudi na preventivne ukrepe, ki zajemajo izobraževanje pacientov, prilagoditev vsakodnevnih aktivnosti in vključitev sprostitvenih tehnik, ki pripomorejo k dolgoročnemu izboljšanju počutja.

S pravilno kombinacijo terapevtskih metod in prilagojenega življenjskega sloga lahko pacienti dosežejo trajne izboljšave in zmanjšajo tveganje za razvoj kroničnih simptomov cervikobrahialnega sindroma. 

Če opisane simptome občutite tudi sami, nikar ne odlašajte – poiščite strokovno pomoč in si zagotovite termin pregleda v vodilni kliniki Medicofit, kjer so do svobodnega gibanja pomagali že številnim.